Розалинд Франклин
Английската биофизичка е родена на 25 юли 1920-та в Нотинг Хил, Лондон. Има важен принос в определянето и разбирането на структурата на ДНК, на вирусите, на каменните въглища и на графита.
Работи в лабораторията на Дж. Рандал в Кингс Колидж, као по това време там е и Морис Уилкинс. Поради известни неразбирателства между двамата те ръководят отделни научни групи, които работят върху изследването на ДНК. Резултатите от изследванията на Франклин и на Уилкинс (поотделно) излизат в същия брой на списание „Нейчър“, в който Уотсън и Крик публикуват своята известна статия за ДНК. По-късно, през 1962 година, Морис Уилкинс споделя с Уотсън и Крик Нобеловата награда, присъдена им за откритието на структурата на ДНК (по това време Розалинд Франклин вече не е между живите).
Розалинд Франклин напълно заслужава също да бъде призната за съавтор на откритието и такова е преобладаващото мнение в научните среди. Едновременно с това съществуват мнения, че нейният принос е недооценен поради традиционното пренебрежение към жените в мъжкия научен свят в Англия по това време. Самият Джеймс Уотсън в книгата си „Двойната спирала“ публикува свои пренебрежителни, макар и шеговити забележки относно „Рози“ Франклин. Поради това недооценяване тя се превръща във „икона на феминизма“. Дори фактът, че Нобеловата награда е присъдена на Крик, Уотсън и Уилкинс, се интерпретира в много по-голяма степен като доказателство за пренебрежението към жените в науката, отколкото като следствие от правилата на Нобеловия комитет да не се присъждат награди посмъртно.