-
4/5. Петте рани, които ни пречат да бъдем себе си
Рана от предателство
Раната от предателство често се отключва в ранна детска възраст, обикновено между две и четири години, по време на взаимодействието с родителя от противоположния пол. В този критичен период детето може да се почувства разочаровано и пренебрегнато, особено когато не получава нужното внимание и обич. Тези чувства произлизат от неизпълнени обещания, лъжи или слабости на родителя, което води до загуба на доверие. Това предизвиква у детето усещане за манипулация и предателство, оставяйки дълбока следа в психиката му.
Слагайки маската на "контролиращ", индивидът се опитва да компенсира своята уязвимост чрез стремежа да налага волята си и да контролира обстоятелствата около себе си. Страхът от разпадане, раздяла или отказ е в основата на това поведение. Чрез проявление на сила и доминиране, контролиращият се опитва да убеди другите в своята мощ и способности, дори когато всъщност се чувства несигурен и уязвим.
Контролиращият индивид може да изразява своето поведение чрез различни фрази, изразяващи увереност и сила, като „способен съм“, „доверете ми се“, „знаех си“ и др. Такъв човек обикновено е силен физически, с изразени мускули и доминираща поза, но зад тази маска се крие страх и несигурност. Често той е непокорен и не понася непредвидени ситуации, като мрази да му се поставят ограничения и да му се разказва за чужди провали или слабости.
Физическите черти на индивида с рана от предателство обикновено се характеризират по следния начин - при мъжете раменете са по-широки от ханша, а при жените ханшът е по-широк от раменете. Тялото излъчва сила и мощ, с акценти на мускули и изразителен поглед. Често носят ярки цветове, които да подчертаят тяхната доминантност.
Личните и професионалните отношения на контролиращия индивид често са сложни и изпълнени с предизвикателства. Невъзможността му да делегира задачи и отговорности произтича от недоверието към другите. Той се счита за незаменим, което увеличава напрежението в отношенията с близките и колегите. Затрудненията в общуването и взаимодействието с противоположния пол също са чести, водещи до избягване на ангажименти или страх от разочарование.
За да се справи с тази рана, е важно индивидът да работи върху своето доверие към другите и да приеме уязвимостта като част от човешкия опит. Откритото споделяне на чувства и преживявания, както и стремежът към искрени отношения, могат да помогнат за преодоляването на страха от предателството и да възстановят загубеното доверие.
Петте рани, които ни пречат да бъдем себе си
Още от галерии
Хороскоп за деня
Най-четени
- Магнезий - естествен антидепресант
- Зъбната болка невинаги е причинена от проблеми със зъбите
- ТЕСТ: Избери си свещ и разбери дали съкровените ти желания ще се сбъднат
- Защо Лилибет и Арчи имат рижа коса? Обяснението е много просто
- 15 вълшебни храни, които топят килограмите скоростно
- 9 неща, които трябва да направите преди секс