Най-много алергени се намират в спалнята на нашето жилище, разкриха британски учени.
Така например 41% от хората, алергични най-вече към прах и козина, споделят, че техните симптоми се обострят именно в спалното помещение, в което прекарваме средно 52-53 часа седмично.
Експертите, изготвили проучването, коментират, че микроорганизмите, предизвикващи алергии, също като нас имат нужда от храна и топлина. Затова те абсорбират влагата от дъха и потта ни, а за храна използват мъртвия кожен слой клетки, който постоянно се отделя от нашето тяло чрез лющене.
Поради тази причина е важно да почистваме жилището си редовно и особено меката мебел, в която се "набиват" солидни колонии от точно такива микроорганизми.
Оказва се, че 71% от собствениците на котки и 47% от тези на кучета позволяват на своите домашни любимци да обитават всяка зона от дома им, което също може да се окаже допълнителна предпоставка за възникване на алергии.
Ето и няколко съвета, с които да намалим влиянието на алергените.
* Всяка сутрин изтупвайте завивките и проветрявайте стаята, в която спите.
* 83% от микроорганизмите, причиняващи алергии към прах, се намират по повърхността на завесите. Единственото решение е да ги изпирате най-малко веднъж месечно на 60 градуса или просто да ги замените с щори след време. Вече се продава и спално бельо от антиалергични материи, така че се възползвайте от неговите качества.
* Килимите също са "добър" източник на живот за гореспоменатите микроби, което налага редовното чистене (поне един път в седмицата) на подобни постелки с прахосмукачка.
* Детските плюшени играчки трябва да се перат на 60-градусова програма, защото тяхната материя е любима територия на всевъзможни акари.
* Освежителите за въздух и особено тези с антиалергенно действие ще ни свършат полезна работа в случая.