Студеното време ни изтормози с вируси и настинки, но и жегата може сериозно да навреди, особено на бъбреците.
Най-застрашени са децата. Те имат повишена обмяна на веществата, терморегулацията е незряла, памперсите създават условия за претопляне и бързо се обезводняват. За какво да внимаваме?
Детската кожа е с относително по-голяма площ и те лесно се претоплят и обезводняват. Течности се губят при изпотяване и при учестеното дишане в топлите дни, както и при физически натоварвания без адекватен прием на течности. А ако има повръщане, разстройство и температура загубата, на течности и соли е драстична.
През последните години се препоръчва да не се дава вода на кърмачетата докато се захранят, но това не важи за топлите летни дни.
На малкото дете му е по-топло отколкото на нас, то е загрято допълнително от памперса, от неадекватното обличане с много дрешки и от закритите колички. Затова предлагайте вода на бебето в жегата, най-лесно става с бутилирана изворна вода (розов етикет). Признаци на дехидратация са сънливо дете, сухи и червени лигавици, намалено количество урина, ацетонов дъх от устата. Но това означава, че положението вече е много сериозно, не го допускайте!
Целият организъм страда от обезводняването, но най-вече бъбреците. Урината става по-концентрирана, лесно се развива инфекция, микрокристалите се слепват и се образуват бъбречни камъни.
Сега е време да махнете памперса! След навършване на годинка малкото дете вече уринира по-рядко, горе-долу на час. В този интервал може да махнете памперса. Способността да се контролира пикочния мехур е индивидуална и твърденията , че едва ли не махането на памперса ще наруши психическото равновесие на детето са спекулативни.
Освен удобство, памперсите правят и доста бели. Инфекцията на пикочните пътища, особено при момичетата се увеличиха с 50% след като започнахме да използваме памперси. Топлината и влагата, които създават памперсите са идеалната среда за развитие на бактерии.
Хигиената на половите органи е важна целогодишно, но през лятото е особено важна.
Изпражненията са пълни с бактерии, които попадайки в уретрата предизвикват инфекции на пикочните пътища. Затова памперсът се сменя веднага след изхождане по голяма нужда, а миенето при момиченцата е прецизно отпред назад, за да не се вкарват бактериите във влагалището. При момченцата измиването на пениса също трябва да е старателно ежедневно.
И да не забравяме здравословното хранене, то осигурява нормално функциониране на всички органи и системи.
Прекомерната употреба на белтъчини затруднява бъбреците, намалете месото през лятото. Използвайте изобилието от плодове и зеленчуци за сметка на сладкишите и сладките напитки.
Избягвайте храненето навън, от топлината храната бързо се разваля.
Още от д-р Павлина Андреева:
- Чудото сребърна вода, която помага при много заболявания
- Храните, които се превръщат в отрова през лятото
- Не е за вярване, но има и такива алергии
- Добра хигиена на устата за по-малко болести
- (Не)известни факти за кърлежите
- Как тялото ни сигнализира, че му липсва витамин Д