Можете да намерите и прочетете вече много книги за това, как да медитирате, но така и да не започнете. Ще се радвам обаче ако след 3-те минути за четене, които отделите на този текст, да намерите още 30 и да пристъпите към действие. Сами ще усетите промяната.
Медитацията е като рестарт. Абсолютен комфорт, към който искаме да се връщаме. Защо?
С две думи – защото сваля стреса.
В ежедневието си натрупваме много излишна информация, стрес, страх и умора, а не правим нищо, за да ги изкараме от нас.
Всяка вечер, особено сега, когато си стоим вкъщи, освен ежедневните задачи и новините за осведомяване гледаме филми, четем книги или избираме някакво друго сетивно развлечение, после или по време на това си лягаме и заспиваме. И очакваме дълбокият сън, понякога качествен, друг път не, да ни освежи и да се събудим като нови. Но забравяме, че върху съня ни нямаме никакъв контрол. Той ни дава почивка най-вече на физическо ниво. И, както казах, не винаги качествена.
Обикновено започвахме деня с аларма, която още с отварянето на очите ни караше да почувстваме първия стрес. Започват плановете за деня, кога изпълнени, кога не, както искаме.
Медитацията ни трябва най-вече за да сваляме осъзнато това натрупано ниво на стрес през деня и по този начин да сме по-устойчиви към проблемите и предизвикателствата, за да можем трезво да погледнем на тях с по-спокоен ум. Тя е като рестарт от всичко преди и след нея и връщане към настоящия момент по-отпочинали.
Да обобщя. Какво да очакваме след медитация?
Определено по-свеж ум, по-отпочинало тяло, повече енергичност, креативност и осъзнатост. И най-вече по-ниски нива на стрес.
Ако опитате сами, най-лесно и логично е да сте били физически или умствено по-активни преди това, защото така по естествен начин ще имате нужда и настройка за почивка.
Може да решите, че вашата медитация се случва, докато пеете, рисувате, гладите или миете чинии например, и аз бих се съгласила с вас с едно уточнение, че в примерите, които ви давам, има действие, нищо че е автоматизирано, повтарящо се действие. Т.е. това може да е вашата динамична или активна медитация, ако искате така да я наречете.
Тази, за която аз ви говоря, е пасивна. В нея няма развлечение на сетивата, няма движение, което да усещате, освен това на дъха ви и всичките между 14 и 18 хиляди физиологични процеса на секунда, командвани от невроните на мозъка ви, които така или иначе се извършват и без вашата намеса.
И не казвам, че, ако сте свикнали на бързото темпо или постоянната дневна ангажираност, ще ви бъде лесно, дори и само това, да останете по-дълго на едно място. Нито ще ви бъде лесно да не се хващате за всяка преминаваща мисъл като риба на кукичка с примамка и тя да ви отнася.
Но когато се научите на това „неправене на нищо“ и ви хареса, значи вече сте правили медитация.
Не забравяйте, че може да се връщате към това чувство колкото често си пожелаете.
Предлаганата медитация е с тибетски пеещи купи, които ни помагат да навлезем по-лесно в медитативно състояние. Казват за тях, че са вид „енергийно лекарство“, защото, свързвайки се с водата в тялото ни, я преструктурират и спомагат за оздравяването ни от стресови ситуации, болка, депресия и всички форми на дискомфорт. Дори и да не усещате такива състояния, след нея ще се почувствате по-хармонични.
Тя е само пример и нещо, с което мисля, че точно в този момент ще съм ви полезна.
Намерете вашия начин „да изключвате“ поне по няколко минути дневно и опитайте да го направите и сами, без някой да ви води.
Приятно слушане!
П.П. Препоръчвам ви да използвате слушалки.
Пишете на Светла Иванова на edna@netinfo.bg.