Розоберачи в Карлово - така бих озаглавила последното ни приключение. Заедно с децата се потопихме във възрожденския дух на този магичен град и се насладихме на красотата на българската роза. Може да са само на 2 годинки, но близнаците харесаха празника в Розовата долина.
Стефания, малката розоберачка, обра погледите на присъстващите. Всички снимаха как това малко, сладко същество опознава българската роза Дамасцена и си пълни торбичката с цветовете й. Със сигурност вече е звезда в китайските социални мрежи.
Боби не хареса толкова много розобера, но се наслади на танците на площада. Видяхме и новата Царица на розата.
Обичам маслодайната ни роза! Използвам розова вода от години и знам, че наистина има уникално въздействие върху кожата на лицето. Уханието й е нещо, което е дълбоко заложено в съзнанието ни и ми въздейства някак успокояващо. Като уют, който ме обгръща винаги, когато отворя шишенцето с благоуханната течност. Розовото масло, наричано още "течно злато", е истински природен елексир. Знаете ли, че за производството на 1 кг розово масло са необходими около 5000 кг розов цвят? Не е ли невероятно?
Това са хиляди чували, пълни с цветове на прекрасната роза Дамасцена. Стотици хиляди от най-качествените рози, признати и търсени по цял свят. А как само ухае дори и една от маслодайните рози...
Мислейки си за това, намирам прилика с нас хората. Всеки сам по себе си е уникален и много красив, но само когато сме заедно, сме сила. Същото е и с розите. Можеш ли да извлечеш розово масло само от един или няколко цвята? Не! Течното злато потича, когато всички рози са заедно...
Най-подходящото място за отглеждане на този природен елексир е Розовата долина. А ритуалът Розобер е истинско вълшебство! Можеш със собствените си ръце да откъснеш колкото си рози пожелаеш и сам да се убедиш колко трудна задача е това. За нас туристите, които се наслаждаваме на празника, това е една приказка. Опиянени от уханието в полетата, събираме цвят след цвят под звуците на българска народна музика и с усмивка на уста си казваме: "Каква красота е това!"
Но истинските розоберачи ставят всяка сутрин в 5.00 часа и тръгват към ароматните полета, пълни с розов цвят. Защото най-доброто време за бране е от 5.30 до към 10.00 часа - преди слънцето да започне да изсушава розите. За да е качествен и маслодаен, цветът трябва да е свеж! Освен това към обяд пчелите започват да нападат полетата и брането става доста по-трудно. Ако не знаете, ще ви кажа, че се откъсва само цъфналият цвят на розата. Трябва да сте нежни с цвета, да избягвате пъпките и клонките да не се чупят.
Почти всяка година в края на май и началото на юни се отправям към Розовата долина, за да напълня няколко чувала с рози, които след това изсушавам и използвам за естествен ароматизатор и украшения у дома. Тази година за първи път избрах розобера в Карлово и се потопих в една истинска приказка! Карлово е магично място! Има неповторим дух и красота. Градът на Апостола и розите, два от най-българските символи, сгушен в подножието на Стара планина, носи истински възрожденски дух! А живописните гледки към планината правят всичко много по-красиво и вълшебно.
Започнахме с ритуала розобер, минахме през няколко възрожденски къщи, научихме доста неща от занаятчиите, които работят и творят в Бухаловия хан, а накрая посетихме къщата на Васил Левски и видяхме косите му, които се съхраняват там в специален параклис. Да не забравим и Историческия музей, където научих доста неща, както за живота на Левски, така и за живота и делото на братята Христо и Евлогий Георгиеви. Там, в прекрасната градина, която са си направили, имаше демонстрация на розоварене, опитахме сладко и сок от рози.
Няма как да предам изцяло духа на това прекрасно място, надявам се да ви вдъхновя и да го посетите и вие. Там историята е на всеки ъгъл. Всяка една къща, всяка една уличка, всичко е история.
Поваля ни и дъжд, но усетихме атмосферата на празника на розата. Това крехко растение, българската маслодайна роза, се е превърнало в символ на страната ни и ароматът му ни прославя по цял свят! Маслото съдържа множество ценни за човешкото здраве съставки. Използва се както в козметиката по цял свят, така и като хранителна подправка. От изсушените цветове се получава ароматен чай, от листенцата на розите се вари и сладко. Локумът от рози също е доста популярен, също можете да опитате ракия и ликьор от рози.
Розите носят красота и любов, розата е България! Също както децата, розите са чистота и невинност. Лично за мен всичко това е магия, която искам да споделям с хората, които обичам. Искам да покажа на прекрасните ми деца красотата, която е навсякъде около нас, стига да имаме сърце, за да я видим!
Автор: Ева Веселинова