По хранителен състав тиквата е сходна със зеленчуците, но има семена като плодовете, затова често се нарича „плодов зеленчук“. Тази вкуснотия не е актуална само по коледа, достъпна е цяла зима, съхранява се дълго време на хладно. Тиквата е изключително полезна, затова неслучайно е една от първите храни, които се предлагат на бебетата при захранването им. Какви са ползите от нейната консумация?
Тиквата съдържа почти 90% вода и много фибри, което я прави нискокалорична здравословна храна. В 100 грама варена тиква без захар има само 20 калории, 5 грама въглехидрати, 0.75 грама протеини, 0.07 грама мазнини. Тя е идеалната храна за нормализиране на телесното тегло като засища без излишни калории. Малки и големи страдат от запек, тиквата е идеалното лекарство против ленивите черва. Фибрите набъбват в червата, създават обем и перисталтиката се усилва, червото лесно се изпразва. Но за да има ефект, както при всички други фибри приемът на вода е задължителен. Най-добре да се консумира между храненията, а не за десерт. Приета след хранене може да предизвика подуване на корема.
Консумацията на тиквата подпомага работата на имунната система. От една страна отдавна се доказа връзката черва-имунна система /здрави черва-здрав човек/ за което фибрите на тиквата допринасят, от друга тя е богата на важни за имунитета витамини. Тя съдържа много бета-каротин, който тялото превръща във вит. А, вит.Е и вит.С. Те от своя страна са важни за здравината на лигавиците и имунитета. Желязото и фолиевата киселина от тиквата също работят в тази посока, а и предпазват от анемия.
Децата ни /а и ние/ по цял ден са пред екраните и зрението се влошава. И тук на помощ идва отново тиквата. Най-важните за зрението витамин А, лутеин, зеаксантин /последните намаляват и риска от макулна дегенерация и катаракта/се намират в тиквата. Дневната нужда от вит. А се съдържа в 100 грама тиква.
Тиквата съдържа много антиоксиданти, които ни предпазват от различни заболявания. Свободните радикали се произвеждат от метаболитните процеси в тялото и при нормални стойности имат полезна роля, например унищожават вредните бактерии. При високи стойност обаче предизвикват оксидативен стрес, който води до болести, включително сърдечно съдови и рак. Антиоксидантите в тиквата алфа каротин, бета каротин, бета криптоксантин и витамините унищожават излишните свободни радикали. Освен това съдържа доста калий, магнезий и желязо, незаменими за доброто здраве.
Поднесена традиционно с мед и орехи, нейните полезни качества се усилват още повече. Но медът трябва да се сложи преди сервирането, при термична обработка той губи полезните си свойства.
Прочетете още от д-р Андреева:
- Какво (не) знаем за грипа при децата
- Първи стъпки при вирусна инфекция
- 6 грешки при лечението на грип
- Как да предпазим децата от вируси и грип
- Защо противогрипните ваксини са важни за децата?