Всички ще се съгласим, че водещо занятие в кухнята е готвеното. Но със своята сила да събира хората, храната и нейното приготвяне лесно може да разшири фокуса и да обособи кухнята като основно местенце в дома за прекарване на времето. Не е случайно, че и много семейства избират да обединят кухненския кът с всекидневната и трапезарията, за да имат едно общо пространство за споделяне на моменти.
Имплементирайки правилното осветление, можете качествено да промените средата и лесно да превключвате атмосферата спрямо повода. Освен това може да използвате осветлението за създаване на визуална илюзия и да насочвате вниманието към конкретни обекти в дома.
Вярно е, че много от вас, обмисляйки дизайна и разположението на своята кухня, пренебрегват осветлението и го оставят за последна фаза на планиране. Тук определено ще препоръчам намесата на професионалист още при първи стъпки на планиране - скиците на пространството, особено ако функционалността е важна за вас. Така ще може да си спестите последващи главоболия, когато ще сте сравнително ограничени в прилагането на много от съвременните светлинни решения.
Добрата осветителна система в една кухня би следвало да отговаря поне на следните два аспекта:
1) Силно и насочено осветление
Това е перфектният избор за кухненския плот, като по този начин си осигурявате подходящата и безопасна светлина за работа. Важно е да съблюдавате за неговото поставяне, така че да избегнете създаване на сенки. Освен за кухненския плот, насоченото осветление е задължително и за масата за хранене.
Любим трик, който използваме в последните си проекти, е комбинация между традиционните висящи осветителни тела над трапезарията и вградени LED светлини, скрити под рафтчетата в кухненския кът. Почти незабележими на пръв поглед и същевременно осветяващи перфектно кухненския плот, те могат да изпълняват две функции – осигуряват нужната светлина при готвене и могат да останат включени по време на вечеря, ако се търси по-романтично и фоново осветление.
2) Скрито и акцентно осветление
Чудесен начин да придадете атмосфера с опция за приглушаване или омекотяване на светлината. Докато приготвяте вечерята и вашите приятели споделят чаша вино край вас, то със сигурност това ще е подходящият начин да ги подканите да се отпуснат и насладят на момента.
Чрез акцентното осветление можете лесно да насочите вниманието на вашите гости към архитектурни особености на пространството и да ги подчертаете. Това е подходящ тип осветление за всекидневната и трапезарията.
Тук актуален тренд, който използваме в текущ проект, определено са вградените релси и модулно осветление. То отново е LED, като светлината може да бъде както в топлата, така и в студената гама според конкретните предпочитания. Дизайнерът избира какви модули да сложи, как да ги подреди, а след това и самият собственик може да ги размести, тъй като са супер лесни за манипулация – закачат се на принципа на магнита. Така и вие лесно ще се превърнете в творец на своето пространство според повода. Следете Stories на @atg_design за повече снимки от монтажния процес на този тип модулно осветление в един от последните проекти в процес на изработка.
Интересното е, че този тип тела преди се срещаха повече в офис пространствата, а сега се предпочитат най-вече в жилищните интериори. Предлагани варианти на пазара са с разнообразен ценови клас - брандове като Flos, Delta Light, Nova Luce.
Надявам се да съм отключила съзнанието ви за това какво е необходимо във вашата кухня, тъй като светлинните решения, за да носят най-добра функционалност на пространството, е важно да са индивидуални и контекстуални според нуждите ви и архитектурата на дома.
Още от автора:
- Кабинетът - важна част от съвременния дом
- Кухня на мечтите – комбинация между функционалност и стил
- Шлифованият диамант на вашия нов дом - банята
- Моят перфектен дом – гледната точка на обитателя
- 4 важни елемента за хармоничен интериор на спалня