Много примамливо предложение - вземаш шумно рекламирани таблетки с „безценни“ хранителни добавки и цъфтиш от здраве. Защото бай Пенчо от с. Горно Нанадолнище се е отървал от артрита, Гинка от Хасково е свалила 20 килограма въпреки, че си е похапвала каквото й душа иска, Генчо от Люлин е направил мускули, по-яки от тези на Кубрат Пулев, а ракът на Пенка се е стопил като ланския сняг.
Още ли има наивници?
Разумните хора трябва да знаят че:
Хранителните добавки не заместват здравословното, рационално хранене. Лошите навици при храненето не могат да бъдат заменени с таблетки. Още повече, че хранителните елементи се усвоят от организма само при определена среда, каквато е в естествените продукти.
Така например водноразтворимите витамини са биологично активни само в плода, където са свързани с плодовата вода, мастноразтворимите витамини се усвоят само при наличие на мазнини, то и името им е такова.
Ако разтворите таблетка с комбинирани витамини в чаша с вода, съдържащите се мастноразтворими витамини А, Д, Е просто няма да се усвоят. Калцият се усвоява само ако има и витамин Д, иначе се натрупва по кръвоносните съдове и увеличава риска от сърдечен инцидент с 30%. И може да ви докара бъбречни камъни, особено ако сте предразположени към това.
Витамините и микроелементите се усвояват пълноценно само когато са в естествената си среда - в плодовете и зеленчуците, морските дарове, ядките, а протеините - от месото и млечните изделия и т.н. Поднесени в таблетки тяхното усвояване пада рязко и не се знае какво и колко точно сме приели от хранителните добавки. В повечето добавки има и желязо, но в големи количества то подпомага образуването на свободни радикали. Има достатъчно източници на желязо в обичайните храни, при които предозиране не може да има.
Хранителните добавки не са лекарства и затова не подлежат на контрол от Агенцията по лекарствените средства. Всяко лекарство, за да стигне до пазара, трябва да е регистрирано в съответната държава, което означава проучвания, изследвания, странични, нежелани действия и т.н. Те са скъпи и отнемат години, но са гаранция за състава и действието на лекарството.
Всичко това се спестява при хранителните добавки. Затова и често имат странични действия, особено някои таблетки за отслабване, в които както се разбра, има не само растителни съставки, но и забранени лекарства, добавките с големи количества протеини увреждат бъбреците и т.н.
Хранителните добавки са два вида - суплементи /витамини, минерали/ и технологични добавки, които подобряват вкуса, мириса, цвета /за да изглеждат свежи храните/. Класически пример за последните е китайската добавка мононатриев глутамат, който усилва вкуса и се добавя почти към всяка храна в заведенията и хранителната промишленост.
Хранителните добавки за необходими при определени показания – активно спортуващи, които работят при вредни условия на труд, но винаги след консултация с личния лекар. Той най-добре знае какво е здравословното ви състояние и от какво точно имате нужда. При останалите случаи всичко необходимо може да се набави с храната.
Още от д-р Андреева:
-
Най-безумните родителски решения
-
Двата плода, които през лятото се превръщат в истинско лекарство
-
Летните неприятности, наречени отит на плувеца
-
Замърсеният въздух влияе и върху умствените способности на децата
-
При неправилно използване на слънцезащитни продукти вредата е по-голяма от ползата
-
Опасна ли е западнонилската треска?