Пътуваме из южната част на Етиопия.
В долината на Омо ни посреща с широки усмивки племето Каро.
Всички са готови да позират за снимки. Демонстрират ни как рисуват телата си. Можем дори да се скрием на сянка в колибите им и да поостанем, за да поиграем с децата, докато майките стриват зърно, за да приготвят хляб. Бебетата са вързани на гърбовете им дори, когато се занимават с ежедневните си задължения. Крехките плещи са свикнали да носят голям товар. Тук жените са родени, за да работят… да работят много.
Проходилите дечица щъкат наоколо, нищо че в прахоляка се прокрадват змии и всякакви буболечки.
Изобщо не подозираме колко големи късметлии са тези щъкащи дечица. Те няма да бъдат принесени в жертва от племенните старейшини, защото са се родили според традиционните очаквания… Но бебетата, сучещи от натежалата майчина гръд, може и да не преживеят още дълго. Ние ги снимаме и им се радваме, без ни най-беглата идея какво означава „минги“.
Никога не сме чували за „минги“. Тази дума рядко се изговаря на глас в долината Омо.
Минги е вярването, че бебето е "проклето", ако се роди извън брака или още по-абсурдно - ако горните зъби на детето се появят преди долните.
За децата, които Каро са обявили за "минги", се смята, че ще донесат на племето суша, глад или болест - затова те трябва да бъдат убити.
Макар сексът преди брака да е разрешен, в миналото, за да се запази племенната чистота и да се предотвратят браковете между различните племена, такива съюзи не са били одобрявани от старейшините, а родените бебета се считали за Минги или проклети и били убивани. Хиляди деца са били жертвани като Минги. Близнаците били убивани задължително. Безпомощните кърмачета обикновено били изоставяни в храстите, далеч от селото, хвърляли ги в река Омо или ги задушавали като напълвали устата им с пръст. Невъзможно е да се разбере колко деца са преживели тази съдба, но тъй като практиката е толкова стара и вкоренена, изследователите смятат, че броят им е многохиляден.
Какво може да накара Каро да се откажат от жертвоприношенията на деца въпреки вековната традиция и страховитите им суеверия?
Гледайте новите епизоди от поредицата на „Без багаж“ - всяка неделя , от 13 ч. по Диема.
Най-доброто от миналите епизоди можете да гледате всеки делничен ден от 18 ч., по Диема.
В официалния канал на "Без багаж" във Vbox7.com можете да гледате всички епизоди на предаването.
Припомнете си още:
- Жените, които искат да бъдат бити
- Съкровище, открито случайно
- Вкусни бръмбари с чесън! Да, бръмбари!
- Кактусите са храна, козметика и лек
- Астрологичният 20-дневен календар на сапотеките
- Загадки от древни цивилизации