Едва ли има друга държава, в която децата не се допускат в детска ясла и градина само защото имат лека хрема без никакви други оплаквания.
И едва ли има друга страна, в която се изплащат милиони лева за болнични за гледане на дете с хрема, дори без температура. Богата държава!
Самите родители смятат, че децата им боледуват, защото в детските заведения се допускат болни деца и техните се заразяват. Което е така, но само донякъде.
При постъпване в детски колектив децата започват да боледуват и това е логично – много деца на едно място, зимата рядко се излиза навън, помещенията не се проветряват редовно, прекалено топло е, една жена се грижи за трийсетина хлапета.
А и нека си кажем истината – нашите деца са изнежени, навлечени с много дрехи още от раждането и незакалени.
Острата хрема е предимно вирусно заболяване, което се разпространява чрез кихане, кашляне, чрез ръцете.
Лошата новина е, че вирусите се разпространяват още 2-3 дни преди видимата хрема и 2-3 дни след нейното начало. Така че колкото и да се връщат деца от градината, хремата ще продължава да покосява малките. Нейната еволюция е следната: в началото секрецията от нослето е водниста, прозрачна.
След два-три дни секретът става белезникъв, после жълто-зеленикъв и се сгъстява. Цветът невинаги означава, че има бактериална инфекция. Такава настъпва доста по-късно, трябва да минат поне 7-10 дни. Признаци на наслагване на бактериална инфекция са влошено състояние на детето, температура, запушен нос с болка в главата, упорита кашлица, отпадналост, безапетитие. Това е и етапът, когато детето трябва да си остане вкъщи, да му се осигури комфорт и да се лекува според предписанията на лекаря. При наличие на бактериална инфекция се налага лечение с антибиотик - локален или през устата според състоянието.
Според препатили родители, в детските градини се престарават като връщат деца в отлично здраве само с хрема. Пак според тях персоналът е заинтересован да има по-малко деца в градината, за да се гледат по-лесно. Това става и заради някои родители, които смятат че само и единствено градината е виновна за болестите на децата им.
Да, но не всички боледуват, закалените и правилно отглеждани почти не отсъстват от детското заведение. Пак под натиска на родители и персонал детските градини дори си надвишават правомощията като изискват от всички скъпи изследвания на гърлен и носен секрет и лечение с антибиотик на напълно здрави деца, само защото са носители на някоя бактерия. Което е престъпление спрямо децата.
Нека това става по преценка на лекар, а не на педагози или недоволни родители, защото се знае, че няма стерилна носоглътка. А бактериите, които се изолират, може изобщо да не са виновни за хремата. Да не говорим, че често увеличената носна секреция е резултат от нарушена хомеостаза, възпалена трета сливица, алергия, като защитна реакция от сухия въздух или реакция към дезинфекциращите препарати. А честото прилагане на капки за нос увреждат нежната детска носна лигавица и създава проблеми за цял живот.
Още от д-р Андреева:
-
През есента не падат само листата: Нормален ли е косопадът в края на лятото?
-
Как да консервираме храна за малките деца
-
Изпитани природни рецепти при болно гърло
-
Децата често падат: как да разпознаем дали травмата на главата е опасна
-
Чудото сребърна вода
-
В коя част на деня да приемаме витамините и хранителни добавките (за да се усвояват от организма ни най-добре)