Мат Деймън днес става на 50!
Учудващо е, че за 30 месеца, откакто започнах да пиша авторски статии за кино за този сайт, едва сега в публичното пространство се представя повод да поговоря повече за човека на снимката отгоре. Мат Деймън може да стои встрани от светлината на прожекторите в последните години, но това не променя факта, че в негово лице светът има една от най-постоянните си филмови суперзвезди.
През 2019 г. той и Крисчън Бейл играят в един от най-високо оценените от критиката филми за годината, „Пълно ускорение“, под режисурата на винаги страхотния Джеймс Манголд. В наши дни Деймън и Бейл са еквивалентът на Пол Нюман и Стив МакКуийн през 1974-та – популярни звезди с доказани актьорски способности, гаранти за художествено качество и динамика на големия екран.
Крисчън Бейл: Неустоимият хамелеон на Холивуд на 45 >>>
Пътят на Деймън до този висок статут е дълъг – но не може да се каже, че е бил изключително труден. Актьорът винаги е направлявал хода на кариерата си с вещина и съобразителност и след като застава на върха на Холивуд с „Оскар“ едва на 27-годишна възраст през 1998-ма, не си позволява да намали темпото си на развитие и на печалби дори до днес.
Няма нужда да се каже нещо повече за общата култура и коефициента на интелигентност на Деймън от това, че е учил в Харвардския университет. Налага му се да прекъсне висшето си образование през 1992 година само на един семестър разстояние във времето от това да придобие бакалавърска степен – но надали днес съжалява особено за това.
Причината за прекъсването му, както човек лесно може да предположи, е първият му по-голям филмова ангажимент – в уестърна „Джеронимо: Американска легенда“, редом с титаните Джийн Хекман и Робърт Дювал. Още няколко поддържащи роли по-късно Деймън впечатлява критиката и масовата публика в компанията на суперзвездата Дензъл Уошингтън в хита „Кураж под огъня“ от 1996 година.
Около 18 месеца по-късно по кината излиза и лентата, която променя живота и кариерата на Деймън завинаги. „Добрият Уил Хънтинг“, написан от самия него и от най-добрия му приятел Бен Афлек, е триумф на човешката природа и силните емоции, оценен подобаващо от критиците в момента на излизането си и превърнал се в многообичана класика днес.
Бен Афлек – черният рицар на американското кино >>>
В лентата Деймън играе главния герой Уил Хънтинг, самоук гений с психични проблеми, които му пречат да реализира интелектуалния си потенциал. Във филма участват още Афлек, Стелан Скарсгард и блестящия Робин Уилямс в амплоато на психиатър, който успява да изгради пълноценна приятелска връзка с Хънтинг. Именно Уилямс е награден с „Оскар“ за поддържаща мъжка роля за изпълнението си в лентата, а Деймън и Афлек получават златната статуетка за своя сценарий.
По този начин 27-годишният актьор изведнъж се оказва едно от най-популярните и търсени имена в Холивуд – и точно тогава започва да демонстрира своята собствена интелигентност в безгрешния си подбор на роли и безукорното си публично поведение. В рамките на няколко години след триумфа си на наградите „Оскар“, Деймън работи с колоси на режисьорската професия като Стивън Спилбърг и Антъни Мингела и си осигурява роли в две комерсиално успешни поредици.
Спилбърг избира Деймън за ключовата роля на редник Джеймс Франсис Райън в огромния си хит „Спасяването на редник Райън“. Младият актьор няма толкова екранно време, колкото главният изпълнител Том Ханкс, но, както става очевидно от заглавието на лентата, неговият герой е ключът към развитието на сюжета. Филмът е номиниран за 11 награди „Оскар“, от които печели пет.
Антъни Мингела пък избира Деймън за главната роля в култовия си психологически трилър „Талантливият Мистър Рипли“ от 1999 година. В амплоато си на сериен убиец и социопат, игран в миналото от звезди като Ален Делон и Джон Малкович, актьорът категорично засенчва други две изгряващи тогава звезди – Джуд Лоу и Гуинет Полтроу. Успехът на лентата и засвидетелстваният от Деймън талант за разнообразна актьорска игра показват, че възходът му няма да е мимолетен.
Доказателствата за това продължават да се трупат с ролите му в поредиците „Бандата на Оушън“ и „Борн“. Разнопосочни като тон и тематика, те превръщат Деймън не просто във фаворит на критиката и млад носител на „Оскар“, а в разпознаваема филмова звезда с подобаващи комерсиални постижения и доказана способност да се свързва ефикасно с масовата аудитория от големия екран.
Говорим си за...
Героят му в „Бандата на Оушън“, Лайнъс Колдуел, разкрива комедийния талант на Деймън в звездната компания на Джордж Клуни и Брад Пит в три паметни хита, изпълнени с джазови саундтраци, хитри измами и много остроумие, находчивост и елегантен хумор. Джейсън Борн пък утвърждава актьора като блестящ пример за мислещ екшън герой от 21 век.
С тези две успешни поредици зад гърба си Деймън си позволява да подбира ролите си внимателно – във филмографията му през първото десетилетие на 21 век изобилстват кратки комични появи в режисьорски проекти на негови приятели като Гъс Ван Сант, Кевин Смит и гореспоменатия Клуни. Но това не ограничава творчеството му за този период до „Бандата на Оушън“ и „Борн“.
Деймън играе едната от двете главни роли в заслужено наградения с „Оскар“ за най-добър филм проект на Мартин Скорсезе „От другата страна“. Актьорът участва още в награждавания трилър „Сириана“, режисьорския филм на Робърт Де Ниро „Добрият пастир“ и драмата на Клинт Истууд по истински събития „Несломим“, в която Деймън дели екрана с Морган Фрийман в ролята на Нелсън Мандела.
Само тези четири заглавия са достатъчни, за да прекарате приятна филмова вечер у дома в компанията на Деймън, но успехите му продължават да се трупат и през текущото десетилетие – достойни за вашето внимание са научните фантастики „Агенти на съдбата“ и „Елизиум“, драмата за живота на пианиста Либерачи „Зад свещника“, както и свръхамбициозния „Интерстелар“ на великия Кристофър Нолан, вероятно най-добрият режисьор на своето поколение и на нашето време.
От 2015 година е последният голям екранен триумф на Деймън – в „Марсианецът“ на сър Ридли Скот той еднолично окупира зрителското внимание в големи части от лентата. Талантът и харизмата му довеждат до критическия и комерсиален успех на филма, за който Деймън е номиниран за „Оскар“ за главна мъжка роля и печели „Златен глобус“ в съответната категория.
Оттогава насам актьорът има няколко несигурни стъпки с не дотам успешни заглавия като „Великата стена“ на китаеца Жан Иму и „Райско кътче в Ада“ на Джордж Клуни, но в наши дни отново е на върха с „Пълно ускорение“, посрещнат с аплодисменти на няколко филмови фестивала. През 2020 година пък ще играе главна роля и в новия трилър на наградения с „Оскар“ сценарист Том МакКарти.
Встрани от големия екран Деймън е показвал неколкократно страхотното си чувство за хумор в много интервюта и телевизионни появи, най-вече посредством комичната си вражда с водещия Джими Кимъл, с когото са участвали в безброй скечове заедно. Такъв тип склонност към самоирония и самоувереност, както и тих личен живот с един-единствен брак и без разводи, са финалните щрихи към портрета на достойната за подражание филмова звезда, която Мат Деймън е в момента.
Още от автора:
- 5 класически лоши момичета от големия екран, на които светът се възхищава и до днес
- Матю МакКонъхи – гений или чаровен измамник?
- Мишел Пфайфър, бялото злато на Холивуд
- Провокаторът, Жокерът, фаворитът за „Оскар“ – Хоакин Финикс и неговият път към успеха
- Холивудските двойки, които светът иска да събере