Да, 2020-та определено е година на трансформацията и то не в едно отношение. Пребивавайки у дома плътно за 2 месеца, всеки от нас преоткри какво е подходящо, удобно и нужно за него, така че да не прави компромис нито с пространството, нито с функционалността. Като интериорен дизайнер и архитект с дългогодишен опит, за мен този компромис е немислим. Затова реших да насоча вниманието към това колко нараства необходимостта от трансформация и гъвкавкост на съвременния дом и какви решения прилагам от своя страна в практиката си.
Работата от вкъщи, по задължение или предпочитание, наложи създаването на офис пространство в дома. Винаги съм смятала домашния офис за „must-have” и сега съм повече от щастлива, че той е търсен елемент в интериорния план. Но какво правим с тази стая, когато приоритетите на обитателите се променят и фокусът вече не е върху кариерата, а върху семейството, например? Поредният ремонт?
Добрият светлинен дизайн може да промени облика на всяко помещение
За мен дизайнът е устойчив и отличен, когато не се налага ремонт всяка година. Затова в работата си винаги търся решения, които създават опции и правят собственика единствен владетел на своето измерение, а не обратното. Чрез професионално проектирания светлинен дизайн можете да сторите чудеса в преобразяването на дома и е много важно той да отговаря на желанията на ви, независимо дали сега, или след година.
Силен привърженик съм на вече доста популярното осветление с релси и магнитни панели – предлага гъвкавост и лесно се трансформира от живущите спрямо техните нужди чрез добавяне или премахване на панели. А ако бъдат включени и такива с насочено осветление – това ще позволи още по-бързото моделиране на светлината в пространството. Елегантен пример за функционалното приложение на този вид модулно осветление е кабинетът на RD-2 – един от последните ни завършени интериорни проекти.
Собственикът нескрито се двоумеше как да се възползва от тази стая още на ниво проектиране. Значително улеснихме избора, когато с екипа ми предложихме помещението да бъде оформено като кабинет, а светлите стени, дървената облицовка и гъвкавото осветление отвориха опцията за трансформация в детска стая на по-късен етап. Ключово бе вградените мебели да служат еднакво добре и в двата сценария, докато останалите мебели са леки и могат лесно да бъдат пренесени. Освен това, насоченото осветление е изключително функционално за целите на кабинета, докато LED модулите от своя страна създават атмосферно осветление, което лесно може да се приглуши или усили чрез добавяне или премахване на модули.
Мебелите – ключът към повече пространство
Освен осветлението, мебелите също са фактор, който може да играе в наша полза, когато говорим за трансформация. Затова не е за подценяване как ще бъдат помислени вградените и меките мебели.
В друг проект SS-2, отличен с функционалния си и минималистичен дизайн в тазгодишните награди „Къща на годината“ за Малко жилище, изборът ни да спечелим пространство бе чрез разделяне на основното помещение на две части чрез стена-гардероб. По този начин успяхме да създадем допълнителна стая за по-млад член на семейството с легло и бюро, a вградените шкафове се преврънаха в ключово място за съхранение на вещи и от двете страни.
От друга страна, изборът на мека мебел също бе решаващ за осигуряване гъвкавост на обитателите в така компактния апартамент от 48 кв.м. Диванът е модулен и може да бъде превърнат както в легло, така и в две отделни седящи места.
Интериорният дизайн не е магия, но създаден професионално, той се отличава с качества отвъд стил и елегантност, на които естетичеки много държа, разбира се. Затова функционалността и удобството са водещи дори и не само по време на карантина.
Прочетете още от Ивета Попова:
- Кухнята разкрива нотки от характера. Кой е твоят стил?
- Стените в интериора: модерни решения, които ще проеобразят вашия дом
- Какъв е вашият интериорен стил? Бърз визуален тест
- Домът – убежище на комфорта или суетата?
- Провокация за въображението и стимул за успех: Дизайн събитията на 2020