Причинителите на вирусния гастроентерит, или както хората го наричат - стомашен грип, се разпространяват целогодишно. Но лятото им е любим сезон - високите температури потискат имунната система, храната лесно се разваля, децата се събират на големи групи по морето и паркове, имунната им система е незряла, а и малките пипат всичко и ръчичките им са постоянно в устата. Затова и те боледуват най-често. И най-драматично, защото бързо се обезводняват.
Причина за стомашните страдания са много - освен вирусите /ротавирус, аденовирус, норовирус, астровирус и др./ инфекцията може да е и бактериална /салмонела, дизентерия/, паразитите също предизвикват възпаление на лигавиците на стомашно чревния тракт.
Най-честата причина са вирусите. Те предизвикват повръщане, коремни болки, диария и както при всяка вирусна инфекция - температура, мускулни болки, втрисане, главоболие, отпадналост. Най-опасно е обезводняването, особено при малките деца, най-застрашени са бебетата.
Затова трябва да се познават признаците на обезводняването.То е най-вероятно, ако детето се изхожда повече от три пъти дневно, особено ако е съпроводено с повръщане и висока температура. Малките са отпаднали и раздразнителни и отказват да пият течности, което влошава състоянието. Признаци за значително обезводняване са силна отпадналост, сухи лигавици, хлътнала фонтанела при бебетата, намалено количество урина /сухи памперси/ и ацетонов дъх /устата мирише на ацетон/. При най-малките това е спешно състояние, което изисква венозна рехидратация в болница.
Как да се справим с обезводняването вкъщи?
Това е възможно при по-големите деца, които съдействат на лечението. Основното е приема на течности - вода, чайове, айран. Ако изпражненията са обилни и воднисти, се спира приема на въглехидрати, те предизвикват ферментация в червата и диарията се усилва. Трябва да се спре изхвърлянето на течности като се лекува диарията и повръщането със съответните средства, препоръчани от лекаря. Високата температура също е причина за обезводняване - детето диша учестено и течности се отделят чрез дишането и през кожата с потта. Диетата е лека храна /хляб, ориз, макарони, супи/, спират се временно грубите храни - пресни плодове и зеленчуци, боб, леща, зеле и т.н. Не се дават антибиотици, те влошават състоянието. Най-важни за лечението са рехидратиращите разтвори, които се продават под формата на прахчета /разтварят се във вода/ и готови в бутилка. Те съдържат важни соли, които се губят с повръщането и диарията.
В повечето случаи вирусният гастроентерит преминава без усложнения и родителите се справят успешно с болестта в домашни условия. В някои случаи състоянието изисква спешни мерки и лечение в болница или поне преглед от специалист. Това се налага когато детето е много малко, налице са други съпътстващи заболявания/ диабет, болест на Крон, сърдечно-съдови и др./, диарията и повръщането са многобройни и не се повлияват от лечението, има кръв и много слуз в изпражненията, температурата е много висока, детето е в тежко състояние с намалено уриниране, ацетонов дъх, силни болки в корема.
Предпазването е в добрата хигиена, внимание с храната, особено на открито и в заведенията. За бебетата има ваксина против ротавирусната инфекция, която протича най-тежко.