И тази зима поне няколко пъти детето ви ще е с температура, кашлица, хрема… Които, както пише в учебниците, минават за седмица с или без лечение. Препатилите родители знаят как да се справят, но някои случаи изискват спешни мерки вкъщи, още повече, че те се случват през нощта и ходенето до спешен кабинет не е най-приятното занимание.
Ларингитна кашлица. Който я чувал веднъж, никога не може да я забрави и лесно я разпознава. От вируса /най-често/ се получава оток на лигавицата на ларинкса, вдишването става затруднено и се чува стържещ звук при поемане на въздух, придружен със суха, лаеща кашлица, често на пристъпи.
В тази ситуация детето се нуждае от свеж и влажен въздух. Не изпадайте в паника /доколкото е възможно/, увийте детето и го гушнете пред отворен прозорец или на терасата. През това време някой да пусне горещ душ в банята /огледалото да се запоти/ и вкарайте детето в банята да диша влажен въздух. За тези, които имат инхалатор /компресорен небулизатор/ решението е бързо и лесно - поставете 1 ампула пулмикорт в резервоара и сложете маската на устата на детето. Ако пристъпът е много тежък, не добавяйте физиологичен разтвор, така концентрацията на лекарството е по-висока. Ако състоянието не се подобрява и е налице дихателна недостатъчност /трудно дишане с посиняване на устните/, заведете детето в спешен център.
Другите кашлици се повлияват от различни средства в зависимост от това дали е суха или влажна. Ако се чудите каква е, дайте сироп за всякакъв вид кашлица, той успокоява раздразнената лигавица, а от там и кашлицата.
Запушеният нос създава много ядове, особено на малките деца. Те не могат да дишат и да спят, стават раздразнителни. За децата над 2-3 годишна възраст решението е по-лесно, поставят се капки за отпушване на носа, промивки с физиологичен разтвор. Ако не се повлиява запушването, се използва хипертоничен разтвор 3%, той е по-солен и по-лесно отпушва нослето. Проблемът е при бебетата, там лечението е силно ограничено поради възрастта и не се прилагат обичайните капки. Направете промивка на носа, може и с по-голямо количество физиологичен разтвор и използвайте така омразните за малките помпи за изсмукване на секрети. Важно условие за отпушване на нослетата е въздухът в стаята да е свеж, с температура не по-висока от 23 градуса, а през нощта и по-ниска - 19 градуса.
Болките в гърлото също са причина за безпокойство. Децата, които могат да смучат /над 4г/, получават таблетки за гърло. Бързо действие имат тези собезболяващ ефект. Гърлото се успокоява от топли /не горещи!/ течности, мед, компреси, с извара например.
Температурата е почти задължителна, когато детето е болно. Тя е естествена реакция на имунната система, и ако не е много висока и детето е в добро състояние, не бързайте с лекарства за смъкване на температурата. Ако обаче детето има силно главоболие и мускулни болки, не го мъчете, дайте антипиретици, те успокояват и болката. При висока температура, 39 градуса и нагоре, дайте лекарство - парацетамол, ибупрофен, метамизол /аналгин/. Много висока е температура от 40 градуса. Ако не се повлиява, дайте течен аналгин /ако няма алергия към него/ - еднократната доза в капки е килограмите на детето, разделени на 2. Горещото дете се охлажда с хладка вода, но ако крайниците са ледени, те трябва да се разтрият до порозовяване, а не още повече да се охлаждат.
За още полезнa и любопитна информация, харесайте страницата нa Edna.bg във Facebook ТУК, последвайте ни в Instagram ТУК, намерете ни в TikTok ТУК.
Прочетете още от д-р Андреева:
- Какво (не) знаем за грипа при децата
- Първи стъпки при вирусна инфекция
- 6 грешки при лечението на грип
- Как да предпазим децата от вируси и грип
- Защо противогрипните ваксини са важни за децата?