„Пространство, светлина и ред. Това са неща, от които човек има нужда също толкова, колкото и от хляб и място, където да спи“ - Льо Корбюзие, 1920 г. – 1965 г.
За шведския архитект архитектурата, простичко казано, е създаване на „машина, в която да живееш“ – красива, топла и уютна атмосфера, която не задава ограничения и влияе положително на начина на живот на своите обитатели. В своята работа той съвсем не подценява това, което ни дава пространството – свобода, въздух, размах, и е популярен със своите принципи, които по невероятен начин сливат вътрешните пространства с външните, основавайки се на свободна планировка, широко остъкляване по вертикала и освобождаване почти напълно от външни стени.
/Design by Guga architecture, снимка: www.homedsgn.com/
А лятото като сезон, в който прекарваме повече време навън, е абсолютният лакмус, верифициращ търсенето ни за шир, като необходимост в съществуването ни. За да сме актуални, решихме днес да покажем как това се имплементира в архитектурата на дома по впечатляващ начин.
Създаване на двойна височина
Това е стратегия в дизайна, която позволява вертикално свързване на две помещения. Определено това повишава от една страна естетически визията на сградата, и от друга - нейната функционалност. Не случайно двойната височина се превръща в отличителен белег на модерната архитектура със своя авангарден, отворен и чист характер.
/ Architects: The Macnabs, Photo courtesy: Dan Stone/
По много красив начин тя вкарва повече въздух в пространството, с което и повече комфорт. Дори няма нужда да споменаване навлизането на светлина като предимство, но със сигурност е важно да отбележим връзката, която създава между обитателите и колко е подходяща за общи помещения като кухня и всекидневна например.
Панорамни прозорци
Друг начин за осигуряването на повече естествена светлина, освен двойната височина, са прозорците от пода до тавана, а защо не и стъкнели стени. Те от своя страна предполагат проектирането на прекрасна гледка вътре в дома. Подходящи са и за по-малки стаи, като създават илюзията за тяхното разширяване и връзка с околната среда.
/Photo courtesy of David Matthiessen/
Сливане на външни и вътрешни пространства
Запазваме посоката на връзката със заобикалящата ни среда и насочваме вниманието към сливане на вътрешните пространства с външните. Лесен начин за това е чрез отварянето на приземния етаж към задния двор или преминаване към голяма веранда, която да бъде част от самото помещение, превръщайки се в продължение на стаята.
/ Photo by Paul McCredie /
Освен красивите чуждестранни творения, може да разгледате и наш проект в процес на строеж със заложена идея за отваряне на жилището към двора в кв. Малинова долина.
Още по темата:
-
Декорация на дома – висш пилотаж на индивидуалния стил
-
Осветлението като изкуство
-
4 основни въпроса при избор на диван
-
Солен бриз и харизмата на средиземноморския архитектурен стил
-
Идеи за функционален дизайн на дома
-
Главните герои в интериора тази година