Знаете ли, че датската монархия със своите над 1000 години непрекъснато съществуване, е най-старата монархия в Европа, а в световен план я изпреварва единствено японският императорски клан.
За родоначалник на датската кралска фамилия се приема Гром Стари (от датски – Grom den Gamle, бел. авт.), чието управление започва през 936 година и продължава до 958 г., когато бива наследен от сина си – Харалд Синия Зъб (от датски – Harald Blåtand Gormsen).
Първоначално при коронацията си кралят е подписвал харта, регулираща баланса на силите между него и народа му. През 1660-1661 г. е въведен абсолютизъм и наследствена монархия, основаваща се на принципа на мъжкото първородство.
През 1845 г. обаче се приема нова демократична Конституция, която променя монархическия статут от абсолютен на конституционен, а през 1953 г. се въвежда и нов Акт за наследство, който допуска възможността за монарх жена. По негова сила през 1972 г. принцеса Маргрете става кралица на Дания. През 2009 г. започва да действа законът короната да се наследява от първородното дете на кралското семейство, независимо от пола му.
Към днешна дата кралското семейство не взима никакво отношение в политическия живот на страната, нито изразява мнение по управленчески теми и проблеми. Кралицата все още е длъжна да подпише всички актове на Парламента, но те влизат официално в сила единствено след полагането на подпис от страна на министър-председателя.
Това са основните “сухи” факти за кралското семейство на Дания. По-интересното обаче е самото присъствие и излъчване на членовете му, начело с кралицата, и трябва да ви кажа, че разликата с английския кралски двор например, е огромна!
Кралица Маргрете (Маргарита по нашенски) е възможно най-усмихната и симпатична баба, която можете да си представите. Тя се усмихваше широко дори на погребението на съпруга си принц Хенрих през 2018 г. Отделно на това поведението ѝ е в пъти по-фриволно и “нормално”, сравнение с това на английската ѝ колежка, която в 99% от времето е с тънко стиснати устни.
Кралица Маргрете обаче дава вид, че не се взима особено насериозно, наслаждава се на живота и си позволява много неща, които са нормални за обикновените хора, но изглеждат необичайно, извършени от монарх.
Така например тя не се стеснява да бъде хваната с цигара в ръка, когато е на разходка със снахата и внуците, както и да маха весело от балкона на замъка си, докато големият ѝ син – кронпринц Фредерик, участва в маратон и минава покрай двореца.
В ръката си кралицата държи почти изпушена цигара, а на снимката е и вече покойният й съпруг принц Хенрик
Отделно на това модният стил на датската кралица е фриволен и цветен, отличаващ се с рокли и поли до коляното, широки ризи, удобни обувки, че дори и панталони и пуловер с щампа дакел – любимата ѝ порода кучета.
Когато я гледа, човек остава с впечатлението, че тя спокойно облича каквото желае, а не каквото повелява строгия кралски етикет и като цяло не се вживява много в монаршеската си роля, а го кара по-леко и волно.
Всъщност, датската кралица обича да създава сама дизайна на повечето си дрехи и често решенията ѝ са похвално смели като за дама на нейната възраст (родена е на 16 април 1940) и с нейната “професия”.
Отделно на това тя се увлича по декупаж и бродерия, не спира да рисува картини и текстил, както и се изявява като илюстратор. Позабравен факт е, че датското издание на “Властелинът на пръстените” от 1977 г. е с нейни илюстрации, одобрени лично от Толкин, но подписани с псевдонима Ingahild Grathmer. Кралицата е участвала активно и в превода на книгите на датски.
Кралица Маргрете действа и като сценограф и дизайнер на костюми към Кралския датски балет.
Сигурно е излишно да казвам, че датчаните са луди по кралицата и цялото кралско семейство именно заради начина, по който те изглеждат и се държат – прилично и по етикет, но без да се превземат излишно.
Тук е добро място да спомена и за бащата на кралица Маргрете – крал Фредерик IX, който има снимки гол до кръста, гордо показващ татуировките си (виж тук), както и старичко кратко видео от лятната му ваканция, когато той – по леопардови бански (!), гушка дъщеричката си принцеса Анна-Мария и ѝ дава шише с мляко (виж тук).
Още един интересен факт е, че всичките осем внука на кралицата посещават държавни училища, без да се създава излишен шум или натруфеност около тях. Кронпринцеса Мери пък изобщо не се свени да се явява с маратонки на официални посещения. Все пак, когато трябва да ходиш по чакъл, по-добре да обуеш нещо удобно, пък било то и да си принцеса и да те снимат сюрия фотографи.
И като споменах Мери, нека изясня, че тя не е от благородническо семейство. С кронпринц* Фредерик се запознават през 2000 г. в бар в Сидни без Мери да има ни най-малка идея за титлата му. Двамата обаче се влюбват до уши и след няколко тайни визити от страна на Фредерик в Австралия, тя се мести в Дания, обявяват официално връзката и годежа си, а добрата датска кралица без да се стиска прави снаха си кронпринцеса и графиня на Монпеза.
Двамата наследници на трона имат четири очарователни деца – принц Кристиян (роден 2005 г.), принцеса Изабела (родена 2007 г.) и близнаците принц Винсент и принцеса Джозефина (родени през 2011 г.).
Татко им е известен освен като голям красавец, но и с изключителната си спортна активност. Участва редовно, че и с добри постижения, на маратони в Копенхаген, Париж и Ню Йорк и е първият член на кралското семейство участвал и успешно завършил състезанието Ironman. Иначе кронпринц Фредерик е член на Frømandskorpset (общо преведено като “Корпусът на жабите”), което е датският вариант на американските специални части и морски тюлени.
Бъдещите крал и кралица на Дания
За датското кралско семейство могат да се кажат още много и интересни неща, но засега ще спра до тук. Като самите хора в Дания, така и представителите на датската монархия предпочитат да живеят с по-малко стрес и повече усмивки, по-малко преиграване и по-весело отношение към живота. Гледайки ги, оставаш с впечатлението, че кралската корона и задължения не им тежат, защото самите те не го позволяват. Когато сам не слагаш допълнително тежест върху плещите си и най-вече не се товариш с очаквания на околните и “какво ще кажат хората”, си гарантираш ведър, щастлив и лек живот, пък дори и да си крал/кралица от аристократично семейство с хилядолетна история.
*В германоезичните монархии се е приело титлата на престолонаследника да е кронпринц/кронпринцеса, за да се подчертае, а и разбира по-лесно кой ще дойде след краля/кралицата.
А в галерията ТУК можете да видите още кадри на датското кралско семейство
Още от Лилия Дюлгеров: Държавата, в която няма нужда да купуваш дрехи (защото ще ти ги подарят!)