Сериозни изпитания ви чакат следващите месеци, ако сте родители на малки деца. Течащи нослета, кашлица, температури, болки в гърлото, а обичайният ви маршрут става лекарски кабинет - аптека. Опитвате рекламирани чудодейни сиропи за укрепване на имунната система, но на вирусите май хич не им пука.
Основният въпрос, който си задават родителите, е как да спрем започващата вирусна инфекция. Истината е, че трудно се спира, но може да се облекчи състоянието на детето и да се помогне на организма по-бързо да се справи с болестта. Най-добре да се изберат природни, безопасни средства.
При първите признаци на заболяване - кихане, секрет от носа, отпадналост, направете топла вана на детето. Или поставете крачетата в топла вода със соли /или сол/, след което изсушете добре и обуйте топли чорапки. Разтрийте цялото тяло, така се подобрява кръвообръщението и клетките на имунната система достигат да всички органи. Тази мярка е първа стъпка, не се прави на дете с температура!
Дайте прополис на капки за пиене, продава се в аптеките, мед в чай /не в горещ!/, ехинацея, черен бъз, ако сте любители на хомеопатията, веднага започнете с осцилококцинум или инфлуцид, шуслерови соли, витамин С.
Ако детето има поносима температура, до 38 градуса, не бързайте да я сваляте. Лекарства се дават само, ако детето е зле - силно главоболие, болки в ушите и т.н. Температурата е защитна реакция на организма, така той се справя по-бързо с инфекциите.
За да се справя с инфекциите, носната лигавица трябва да е здрава и добре овлажнена. Тъй като деца дори с лека хрема не се пускат в детските градини, майките прилагат десетки видове капки и мазила, за да приведат децата в „търговски вид“ и да ги приемат в детските заведения. И на много от тях носната лигавица е увредена от многото капки. Първото условие за здрава носна лигавица, е да се спи на хладно, ако стаята е топла, сухият въздух уврежда лигавицата. Промивайте с физиологичен разтвор нослетата, така децата се чистят от секретите и лигавицата се поддържа влажна.
Повишеният прием на течности е важен, особено ако детето има температура. При висока температура, детето може да се обезводни от изпотяването и при учестеното дишане. Заложете на приятните течности, за да се приемат с удоволствие - вода, айран, билкови чайове. Ако детето няма разстройство и повръщане, прясно изцедените плодови сокове са незаменим източник на витамини и минерали. В ежедневието се препоръчват цели плодове заради целулозата в тях.
Не тъпчете детето с храна, когато е болно. Вслушайте се в нуждите на неговия организъм, инстинктът му показва от какво има нужда. Настоявайте само за течности.
Емоционалното състояние е много важно за оздравяването. Успокойте малкото, обградете го с грижа и топлина и всичко ще е наред.
Още по темата:
- 6 грешки при лечението на грип
- Как да предпазим децата от вируси и грип
- Защо противогрипните ваксини са важни за децата?