Времето се затопля и плаха надежда завладява сърцата: вижда се краят на болестите… Да, ама не. Една голяма досадница атакува малки и големи. За кашлицата става въпрос, лесно идва и забравя да си тръгне. И докато възрастните някак си се справяме, при децата положението е сериозно, кашлицата нарушава качеството на живот, не могат да спят, стават раздразнителни, не се хранят… Спешно търсим рекламираните продукти, дето уж веднага я спират, но ефектът е само за фармацевтите. Защото за различните видове кашлици лечението е различно. Няма чудодейни хапчета и сиропи.
Кашлицата е естествен защитен рефлекс, с който се изхвърлят вируси, бактерии, частици от мръсния въздух, ненужен секрет. В този аспект тя е полезна за организма. Затова леката кашлица, която не нарушава съня на детето, не трябва да се потиска. Нещо повече, с неправилно лечение може да я усилите. Ако вземете лекарства за потискане на влажната кашлица, секретите се задържат в дихателната система, а те са идеална среда за развитие на бактерии. След няколко дни ще започне температура и положението ще се влоши.
При суха, мъчителна, „лаеща“ кашлица са подходящи потискащите кашлицата медикаменти, но посетете лекар, лечението е специфично и с подръчни средства няма да стане. Преглед е необходим и ако детето е необичайно отпаднало, диша учестено, има „лаеща“ кашлица, чува се „свирене“ от гърдите, високата температура се задържа повече от 4-5 дни.
За да се отървете от кашлицата трябва да се лекува причината, довела до нея. Ако тя се причинява от стичащите се от носа секрети в гърлото (най-честата причина при децата), каквото и да правите, докато не лекувате хремата, ще се кашля. Възпалената лигавица на фаринкса и сливиците също предизвиква дразнене, оттам и кашлица. В тези случаи са подходящи локалните процедури за успокоение на гърлото – таблетки за смучене, спрейове за успокояване на възпалената лигавица, топли течности, особено билкови чайове от лайка, липа, мащерка, салвия (градински чай), подбел, мурсалски чай и т.н. За по-добър ефект прибавете и малко мед. При алергична кашлица се прилагат противоалергични медикаменти.
Говорим си за...
Кашлящото дете трябва да приема повече течности, за да се втечнят гъстите секрети и по-лесно да излязат навън, за да се облекчи кашлицата.
Много важно е на кашлящото дете да се осигури чист, влажен въздух. При температура на въздуха над 23 градуса той става сух и дразни лигавицата на дихателната система. През нощта се препоръчва спане на хладно – 19 градуса. Проветрявайте често и излизайте навън, ако състоянието на детето позволява.
Инхалациите са чудесно безопасно средство за овлажняване и успокояване на лигавиците на дихателната система. Най-добре това се прави с медицински инхалатор (компресорен небулизатор). Може да се прилага и на бебета, като сложите в резервоара само физиологичен разтвор от ампула, не от банка (за да е стерилен). При много запушен нос и гъсти, жилави секрети се прилага хипертоничен разтвор – 2.2% или 3%. Без алтернатива са инхалациите при бронхиолит и ларинготрахеит със съответните лекарства (вентолин и пулмикорт).
Прочетете още от д-р Павлина Андреева:
- Козунакът: вкусен и понякога опасен
- Пролетта идва, да прецакаме алергиите!
- Имунитет след COVID-19: не само антителата са важни
- Как да разберем дали се нуждаем от антибиотик?
- Предпазните мерки срещу COVID-19 ни докараха други болести
- Плацебо и ноцебо ефект или как психиката влияе на лечението
- 5 стъпки в борбата с високата температура
- COVID-19: само с термометър няма да стане, нужен е и пулсов оксиметър
- С малко бебе по време на COVID-19: какво да правим в тази обстановка?
- Манията за дезинфекция покрай коронавируса може да навреди на децата