Етиопия е втората държава след Армения, която официално обявява християнството за държавна религия (през 333 г.), макар някои изследователи да твърдят, че Етиопия може да е първата; което се предполага заради библейските препратки.
Етиопските православни християни вярват в Светата Троица, поддържайки православното учение, че в Светата Троица Отец, Син и Светия Дух са една Божествена природа.
Важно религиозно изискване за етиопските християни е въздържанието от консумацията на месо и животински продукти и сексуална активност по време на пости. Всички благочестиви вярващи трябва да поддържат пълния график на постите, които са около 250 дни в годината, отделно от другите форми на гладуване, оставени само до личното решение на вярващите.
В допълнение към обичайните свети дни, повечето християни посвещават много дни на светиите. Човек може да превърне в малък празник деня на личния светец.
Според проучване от 2010 г. 74% от християните в Етиопия твърдят, че са преживели или са свидетели на екзорсизъм. Свещениците се намесват и изпълняват екзорсизма от името на онези, за които се смята, че са засегнати от демони. Лицата, притежаващи демони, са доведени до църковна или молитвена среща.
Често, когато болен човек не е реагирал на съвременното медицинско лечение, страданието се отдава на демоните. Необичайни или извратени дела, особено когато се извършват публично, са симптоматични за демоничните.
Свещениците включват песни на възхвала и песни за победа, четене от Писанието, молитва и противопоставяне на духа в името на Исус. Диалогът с духа е друга важна част от церемонията за екзорсизъм.
Божествените служби на Етиопската църква се празнуват на езика Геез.
В Етиопия има много монолитни църкви, но най-известните са единадесетте църкви в Лалибела.
В цяла Етиопия православните църкви не се считат за църкви, докато местният епископ им даде табот - копие от каменните скрижали десетте божи заповеди в оригиналния ковчег на завета. Той винаги се държи в орнаментирани облицовки върху олтара. Само свещениците могат да докосват табот . На Великия празник на Тимкет, известен като Богоявление в Европа, група църкви изпращат своя табот, за да отпразнуват на общо място, край басейн с вода или река.
Етиопската църква поставя по-голям акцент върху учението на Стария завет.
Етиопските християни, както и някои други източно християни, традиционно следват диетични правила, подобни на еврейския Кашрут, особено по отношение на това как животните се колят. По същия начин свинското месо е забранено, макар че за разлика от равинския кашрут, етиопската кухня смесва млечни продукти с месо. На жените е забранено да влизат в храма по време на месечния си цикъл. Те трябва да покрият косите си с голям шал докато са в църквата. Мъжете и жените седят отделно в етиопската църква.
Етиопските православни поклонници премахват обувките си, когато влизат в църковен храм. Етиопската православна църква призовава за обрязване на мъжете.
В Етиопската Православна църква Тевахедо има свещеници, които извършват религиозни служби и екзорсистки ритуали; дякони, които подпомагат службите и дебтера, които, макар и да не са ръкоположени, изпълняват музиката и танца, свързани с църковните служби, а също така функционират като астролози и лечители. Фолклора и легендите описват дебтера като магьосници.
Етиопските православни християни формират приблизително 43.5% от населението на съвременната Етиопия.
Гледайте новите епизоди от поредицата на „Без багаж“ - всяка неделя , от 13 ч. по Диема.
Най-доброто от миналите епизоди можете да гледате всеки делничен ден от 18 ч., по Диема.
В официалния канал на "Без багаж" във Vbox7.com можете да гледате всички епизоди на предаването.
Припомнете си още:
- Жените, които искат да бъдат бити
- Съкровище, открито случайно
- Вкусни бръмбари с чесън! Да, бръмбари!
- Кактусите са храна, козметика и лек
- Астрологичният 20-дневен календар на сапотеките
- Загадки от древни цивилизации