Не всички хора се радват на настъпващата пролет. С разлистването на растенията алергичните към полени са подложени на сериозни изпитания – кихане, хрема, сърбежи, сълзене… Но надежда има, алергията може да се надхитри или поне рязко да се намалят нейните неприятни прояви.
При наличие на алергия консултацията с алерголог е задължителна и то преди активния за алергиите сезон. Специалистът ще назначи правилното лечение спрямо вида алергия, която се доказва с тестове – кръвни и кожни. Но най-важна е профилактиката, която почва поне 2 седмици преди появата на съответния полен. Наред с това трябва да се спазват и елементарни мерки, които всеки човек с алергии трябва да предприеме.
Носенето на маски е едно от най-досадните задължения по време на пандемията от ковид. Но за алергичните тя е спасение – маската намалява количеството на вдишаните алергени в пъти! На открито пази от полени и фини прахови частици, на закрито от микрокърлежи от праха и други вредни частици.
Инсталирайте си мобилно приложение за алергии. То дава информация за нивата на полените в различните области на страната, поленов календар с точна информация кои растения кога цъфтят, както и съвети за профилактика, подходящи лечебни заведения в близост и лаборатории, извършващи подходящи изследвания.
Обличайте се подходящо! Полените полепват по всичко, затова защитете тялото си с дълги ръкави и панталони, шапка за защита на косата, слънчеви очила, тънко шалче около врата. В сезона на алергиите дрехите веднага се свалят и изпират след като се приберем у дома. Втората стъпка след прибирането вкъщи е веднага да се отмият полените от кожата с душ, косата също, ако не е била покрита с шапка. Навикът да не се влиза с обувки в дома и да се ползват домашни чехли е добре дошъл за алергичния човек. Така не се внасят алергени с обувките.
Говорим си за...
Домът също се почиства от прах редовно, но без препарати, само с влажна кърпа. Алергията има неприятното свойство да се „разширява“, може да сте алергични само към цветен прашец, но с течение на времето се прибавят и други алергии, към микрокърлежите на домашния прах например. Последните най-много обичат персийските килими, тежките завеси, мокетите, книгите, плюшените играчки, многото предмети по рафтовете. Те нямат изчистване! Затова жилището на алергичния човек трябва да е спартански обзаведено с малко мебели, които лесно се почистват и без изброените придобивки. И с под без килими, най-добре ламинат, теракот или други плочи, които лесно се мият.
Избирайте подходящо време за разходки! Дърветата се опрашват сутрин, затова късният следобед и вечерта са най-подходящи за излизане навън. И, разбира се, след дъжд, водата отмива полените и въздухът е най-чист в часовете след валежи.
Прочетете още от д-р Павлина Андреева:
- Имунитет след COVID-19: не само антителата са важни
- Как да разберем дали се нуждаем от антибиотик?
- Предпазните мерки срещу COVID-19 ни докараха други болести
- Плацебо и ноцебо ефект или как психиката влияе на лечението
- 5 стъпки в борбата с високата температура
- COVID-19: само с термометър няма да стане, нужен е и пулсов оксиметър
- С малко бебе по време на COVID-19: какво да правим в тази обстановка?
- Манията за дезинфекция покрай коронавируса може да навреди на децата