При прегряването започва ексремно изпотяване, в резултат на което организмът се дехидратира, компенсаторно се увеличава сърдечната честота, започват централни съдови нарушения, в резултат на което детето става замаяно. Състоянието бързо се подобрява при извеждане на прохладно място и прием на достатъчно течности.
Ако не се вземат мерки, прегряването прогресира до топлинен удар, при което настъпва трайно повишаване на телесната температура до патологични стойности над 40 °С и изчерпване на компенсаторните механизми на организма.
Какво да направим, ако детето е прегряло?
Ако детето е прегряло, но няма признаци на топлинен удар, първото нещо, което трябва да направим, е да го изведем от горещата околна среда и го поставим на място с дебела сянка или помещение с климатик за предпочитане.
Отстранете всички излишни дрехи. Осигурете прием на достатъчно течности! За кърмачетата това означава – кърмене или адаптирано млако. Ако детето е захранено, може да предложите вода или готов електролитен разтвор, по лекарска преценка.
Охладете детето, може да го облеете с хладен душ (с температура на водата около 35-36°С) или да поставите студени компреси на главата, под мишниците и между краката. Наблюдавайте температурата, не позволявайте прекалено охлаждане.
След нормалнизиране на температурата, облечете подходящи дрехи и продължете да давате течности. Ако детето се възстановява бързо, реагира адекватно и е контактно и спокойно, може да предложите храна.
Ако състоянието не се повлиява от предприетите мерки бързо или наблюдавате влошаване, с признаци на тежка дехидратация и промяна в съзнанието, е необходимо да потърсите спешно медицинска помощ.
Какво да направим, ако детето има признаци на топлинен удар?
Първо, незабавно позвънете на Спешна помощ! Докато изчаквате медицинския екип, се опитайте да охладите детето максимално бързо. Отново - извеждате на сенчесто място или за предпочитане в помещение с климатик.
Поставете по тялото компреси с хладка вода. Успокойте детето и бъдете до него през цялото време.
Не предлагайте медикаменти, те не просто не биха повлияли телесната темепратура, а освен това могат да имат и токсичен ефект.
При топлинен удар децата не могат да приемат нито храна, нито течности през устата.
Как да предпазим децата от топлинен удар и прегряване?
- Избирайте подходящи за сезона дрехи от естествени материи и със свободна кройка, винаги обличането трябва да е еднослойно;
- Никога не оставяйте детето в паркирана кола, дори за кратко;
- Подсещайте децата често да пият вода, особено когато са навън;
- Избирайте сенчестите места за разходка и игра;
- Не извеждайте децата в най-горещите часове на деня, обичайно те са между 13 и 17 часа;
- Проверявайте температурния комфорт в колата по време на пътуване;
- Ако у дома не разполагате с климатик и температурите станат наистина високи, може да посетите обществено място с подходящо охлаждане – библиотека, голям хранителен магазин, музей или мол.
Прочетете още:
- Жегата променя апетита на децата и това е нормално
- Как да се справим с нараняванията в детската възраст?
- Безопасно ли е пробиването на ушичките на малките момиченца?
- Кърлежите нападат най-много децата
- Вълшебните свойства на тиквата
- Спешни мерки: Как да се погрижим за настинката на детето у дома
- Как тялото ни сигнализира, че му липсва витамин Д
- Опасни ли са увеличените лимфни възли при децата