Дълго мечтаната порция почивка често се комбинира с неприятна гарнитура: малкото дете се разболява точно по време на отпуската. А понякога неприятностите започват още по време на пътуването.
С големите деца обикновено няма проблем, с телефон в ръка мрънкането намалява значително. Но за малките часовете път са истинско изпитание. Колкото и да ви се иска да разнообразите живота си, добре си помислете ако трябва да пътувате с бебе. То обича рутината, трудно се адаптира към новите условия на живот, имунната му система е неукрепнала, терморегулацията недоразвита и често се разболява след дълго пътуване.
Мъдро решение е да не предприемате дълго пътуване с бебе, а ако решите да рискувате, почивката да е поне 10 дни, а не два-три дни, при които да няма време за адаптация.
Понякога родителите сами си докарват кошмарното пътуване. Обикновено бебето се претопля в колата, не се пуска климатика и не се отварят прозорците, за да не настине (при 30 градуса!). Някои деца повръщат при пътуване, нервничат, не ги свърта на едно място. Как да си осигурим спокойно пътуване с деца, а не мъчение?
Първо преценете дали си заслужава цялата хамалогия. Ако бебето е малко, има проблеми като колики, рефлукс, алергии, специален режим на хранене. Рисковете са повече от приятните усещания. Още на първите завои ще спирате да чистите колата. Повръщането е почти задължително при най-малките, в колата те са свити в столчето, а не легнали, както трябва да е до шестия месец.
Изберете подходящо време. Избягвайте обедните часове, когато е най-горещо. Най-подходящо време е сутрин рано и вечер късно. Ще си спестите много ядове, ако тръгнете по време, когато детето обикновено спи. Така ще си осигурите няколко спокойни часа. Спирайте на всеки час и извеждайте детето навън на чист въздух, когато е будно. Скъсете времето за пътуване максимално, като ползвате кола и самолет. Дълго пътуване с малки деца с автобус е неразумно – останалите пътници не могат да се съобразяват с нуждите на децата, а и се гони разписание.
Погрижете се за сигурността на детето! Малките деца задължително пътуват в кола в специални столчета, а по-големите с колани на задната седалка. Според КАТ 300 човека годишно загиват при катастрофи поради липса на предпазни колани. Повечето от тях са деца, поради малкото си тегло те „изхвърчат” при удар и се нараняват тежко.
Осигурете комфорт по време на пътуване. За да се чувства детето добре са нужни оптимална температура в купето, вода, тоалетни принадлежности, приятни занимания, за да не скучае. Не се страхувайте от климатика, стига да не духа директно в детето. Пуснете го така, че да духа на предното стъкло и да охлажда колата. Дайте на детето любимата играчка, пуснете предпочитаната музика или му разкажете приказка.
Особено неприятен е проблемът с деца, които повръщат по време на път. Има хора (малки и големи) с особености на вестибуларния апарат и лабилна вегетативна нервна система, които при пътуване, особено на път със завои им прилошава, вие им се свят и повръщат. Преди път те не трябва да се хранят обилно, особено с мазна храна. За тежките случаи има лекарства против повръщане, включително близалки, дъвки, свещички, също и хомеопатични.
Прочети още:
- Стомашните вируси обичат лятото и... децата
- Как да предпазим децата от насекомите през лятото
- И децата страдат от гъбички! Ето какви мерки да вземем
- Жегите идват, а най-потърпевши са децата: как да ги предпазим
- Топло време, игра навън и... опасност от кучешка тения