Традиция стана някоя храна да се обяви за вредна, а след няколко години да се окаже, че е изключително полезна.
Или сухерхрана, богата на еди-какви си полезни вещества се оказва, че не е съвсем така...
Като например спанакът - съвсем не е толкова богат на желязо, стойностите били сгрешени в справочник през миналия век. Мазнините вече не били толкова вредни, яйцата се оказаха полезни въпреки холестерола.
И започваме да вярваме на баба „я си яж, което ти е сладко!” Или научна казано –интуитивно хранене.
Ето някои на пръв поглед логични твърдения, които науката опроверга.
Плодовете са суперполезни и могат да се консумират неограничено. Първото е абсолютно вярно, второто не. В големи количества фруктозата (плодовата захар) може да увреди черния дроб както алкохола. Два-три фреша дневно плюс плодове „на корем” са вредни за здравето, дори при гладолечението плодовете са максимус 800 грама, това са три ябълки дневно. Големи количества плодове за хората със затлъстяване и диабет са фатална грешка, съдържат много въглехидрати. А те са основна причина за наднорменото тегло.
Пълнозърнестият хляб е диетичен, от него не се пълнее. Нищо подобно, пълнозърнестият хляб е много по-полезен от белият, но съдържа почти същите калории като него. Фибрите в пълнозърнестия хляб са полезни за организма, но могат да причинят дискомфорт на храносмилателната система при някои хора. Трябва да се ограничи приложението му и при деца до 3 годишна възраст, твърде груб е за нежната храносмилателна система на малките.
Всички ядки са полезни с изключение на фъстъците. Между другото неправилно наричаме фъстъците ядки, те са от семейство бобови. Лошата им слава идва от факта, че са силен алерген и за много хора с алергия са противопоказни. Освен това в тях могат да се развият гъбички, които отделят токсичния афлатоксин (канцерогенен). Но това се случва само ако фъстъците не се съхраняват правилно, на хладно и сухо място. Пресните фъстъци, наскоро отделени от черупката, са много полезни, богати на протеини, цинк, витамин Е и други витамини, мастни киселини.
Солта и захарта са вредни, „бялата смърт”. Факт е, че със солта се прекалява. Нормалното количество за правилното функциониране на организма е 3 гр. дневно, у нас се консумира 2-3 пъти повече. Със солта трябва да се внимава при сърдечно-съдови болести, отоци и др, но в никакъв случай да не се изключва напълно. Тя е необходима за електролитния баланс в организма. Със захарта също трябва да се внимава, но е неразумно да се изключи напълно, особено у подрастващите. Те имат нужда от енергия за тялото и мозъка. Оставете поничките, вафлите, газираните напитки. Задоволете потребностите от сладко с качествени храни – шоколад, мед, сушени плодове, ушав в умерени количества.
Не на глутена е последната „мода” в храненето. Много малко хора имат непоносимост към глутен и това се доказва лесно. Храните, съдържащи глутен, са богати на витамини, фибри, много витамини и микроелементи и здравите хора не трябва да ги избягват. Много хора се чувстват добре на безглутенов режим, защото не се хранят с хляб и тестени изделия (обикновено сладки), отслабват и имат добър тонус.
Няколко поколения си предават легендата, че риба и мляко не се консумират заедно, можело да се натровим. Нищо фатално не може да се случи от тази комбинация, просто се събират два вида белтъчини и някои хора могат да получат лек храносмилателен дискомфорт. Който лесно се коригира с чаша хубаво вино.
Още от д-р Андреева:
- Какви глупости вършим, когато сме гладни
- Защо не трябва да обуваме чорапогащник на малките момченца
- Различни ли са децата, родени със секцио?
- Шарката, която трябваше да изчезне, но все още е около децата ни: диагноза морбили
- Нетрадиционните начини за сваляне на високата температура
- Необяснимите шокиращи медицински случаи