Осветителните тела са задължителен елемент от дизайна на всяко едно помещение. От правилния им избор и съчетание в голяма степен зависи не само стилистиката, но и практичната страна на интериора.
Доброто осветление и яркото осветление са две различни неща. В добре осветеното помещение има различни по вид осветителни тела. Те имат различни цели и своя различна яркост, помагат за подчертаването достойнствата на помещението и скриването на недостатъците, а също така го правят по-интересно и атмосферно.
Знанието на няколко базови правила, ще ни даде възможност да планираме правилно и хармонично осветлението в интериора.
Първо е необходимо да определим, как ще използваме даденото помещение. Кога ще се използва то, дали това ще бъде по-често сутрин или вечер?
Например, ако смятате да четете в стаята, то е добре да се погрижете за разполагането на осветителни тела именно в тези зони. Ако в стаята има телевизор, то е необходимо да се помисли за осветление, което да може да се регулира и разположи така, че да не възпрепятства гледането на телевизора.
В случай, че помещението е предназначено за работа или за пребиваването на възрастни хора в него – изберете ярко и равномерно осветление. Ако пък е предназначено за почивка може да се използва приглушена и мека светлина.
Като цяло съществуват три основни вида осветление: централно, зониращо (местно) и акцентиращо. За създаването на хармонична схема на осветление във всеки един интериор е необходимо едновременното използване на трите вида осветление.
Това е така, защото централната светлина отговаря за равномерното осветление, благодарение на което е видима всяка една част от пространството, което е важно при приемането на гости и почистването.
Местната или зониращата светлина е предназначена за осветяването на определени зони в помещението – например, зоната за работа, четене или готвене. Най-често за тази цел се използват пендели, спот лампи и лампиони.
Обърнете внимание: в зависимост от задачата на зониращото осветление се променя и неговото разположение. По този начин, осветлението за работа или готвене трябва да се намира непосредствено пред нас, за да избегнем падането на сянка на работната повърхност. От друга страна, когато говорим за четене - източникът на светлина трябва да се намира отстрани.
Акцентиращата светлина, от своя страна е светлина, която отделя визуално конкретните места в интериора (например, архитектурен елемент или произведение на изкуството) или сама по себе си играе роля на декорация, създавайки особена атмосфера. В качеството на акцентираща светлина могат да бъдат декоративни светилници, различна по вид подсветка, гирлянди, светещи арт обекти.
Акцентиращата светлина е като черешка на тортата. Тя не е основна като централната светлина или зониращата, но се явява като отличителна черта на добре проектиран и хармонично завършен интериор.
Безусловно, това е само една малка част от това, което трябва да имаме предвид при създаването на схема на осветление - важна част от цялостната композиционна рамка на един интериор.
Несъмнено, в проектирането съществена роля играе професионалният нюх. Той позволява да бъде предвиден всеки детайл в интериорния дизайн и да се установи тясната връзка с темперамента на обитателите. Затова не се колебайте да потърсите професионална подкрепа. Ние сме на среща за съдействие при създаването на Вашия мечтан интериор!
Още за интериорния дизайн:
-
Тапетите не са това, което бяха!
-
Аромати в интериора: Как да изберем подходящ?
-
Дизайнът на банята: идеи и тенденции
-
Кухнята на бъдещето
-
Готова къща или проект от нулата?
-
Красивото аранжиране на масата в дома е залог хармоничен интериорен завършек и доброто настроение