Че слънцето не е толкова невинно, колкото ни се иска, стана ясно през последните години.
Умереното излагане на слънце закалява, тонизира, укрепва костната система, синтезирайки се витамин Д в кожата, пази от депресии. Но както винаги, всичко зависи от дозата.
Прекаляването с неговите лъчи почти винаги означава едно – болест. Много се изговори за рака на кожата, за бенките, брадавиците, нарушенията в пигментацията, бръчките.
В някои страни забраниха солариумите, особено за децата до 18-годишна възраст.
Някак встрани остана един не по-малко важен проблем –как влияе слънцето на очите.
Те, горките, не стига че са подложени на агресия от постоянното взиране в телефона и компютъра, на всичко отгоре трябва да се борят и със слънцето. Смятаме, че очите на децата са здрави и малко слънце няма как да им се отрази зле.
Но година след година прекаляване със слънцето (а това неминуемо става, децата не могат да се спрат да играят навън) и тръгваме по очни доктори.
Силните слънчеви лъчи могат да увредят окото, предизвиквайки ерозия на роговицата или дори поражения на ретината. Най- често слънцето се вини за катарактата (перде), но то влошава и други налични заболявания като макулодистрофия и диабетна ретинопатия.
Затова със слънцето особено трябва да внимават диабетиците, всички деца с очни проблеми, както и здравите, за да са такива дълго време.
Говорим си за...
Единственият начин да предпазим очите на децата е носенето на слънчеви очила.
За тази цел обаче очилата трябва да с качествени стъкла, които наистина да спират UV лъчите. Очилата по сергиите, рожба на китайския гений не само нямат такава функция, но и могат да увредят очите.
Те са изработени от обикновен, неоптичен полимер и единствената им функция е на моден аксесоар. Затъмнените евтини стъкла само „лъжат”окото, то разширява зеницата си и вредните лъчи навлизат спокойно към ретината. Качествени очила с необходимото филтърно покритие могат да се намерят само в оптиките. На съответната цена. По-добре без очила, отколкото с фалшиви!
Ако не можете да си позволите качествени очила, сложете на главата на детето козирка или широкопола шапка, за да са на сянка очите. Най-важното е слънчевите очила да са с качествен UV филтър.
Обозначението на етикета трябва да показва 98% защита от UVA и UVB лъчи. От значение е и степента на оцветяване (потъмняване), стандартното оцветяване е 75%, за градски условия са достатъчни и 50%. Но не се доверявайте на етикета, помолете в оптиката да направят тест на очилата, става много бързо. Това е много важно, особено за детските очи. Друг критерий, с който трябва да се съобразяваме при избора на очила е цветът на стъклата.
Въпреки, че са много атрактивни, сините, оранжевите, розовите, лилавите очила не са за всеки. Очите на някои хора трудно се адаптират към тези ярки и неестествени цветове. Това може да доведе до напрежение на зрението, главоболие, замаяност. За най-безопасни се смятат сивият, зеленият и кафявият цвят на стъклата, те най-добре поглъщат лъчите и дори успокояват очите.
Още от д-р Андреева:
-
Памперсите са най-опасни през лятото
-
С деца на път: какви лекарства да вземем за спешни случаи
-
Как да избегнем кошмара прилошаване при пътуване
-
Защо болестта тетанус е толкова опасна
-
Чудото селен и как да си го набавим
-
Коварството на климатиците