Изборът за локален тренд - Цвят на годината, иницииран от Оргахим, е светлобежов нюанс, докато Pantone се спира на два водещи цвята за 2021 г. – сиво и жълто.
Цвят на годината е обявяването на тенденция, което се е превърнало в дългоочаквано събитие. Световният гигант Pantone успя през годините устойчиво да наложи практиката за избор на водещ тренд в цветовете за всяка следваща година, която категорично повлиява всички индустрии, обвързани с дизайн, мода и производство.
Интересно е надделяването на не един, а два цвята, които ще бележат 2021 г. – жълт и сив. На пръв поглед комбинацията е доста класическа и по мое мнение е отминала своето време за ширините на България. За пример за приложението му в интериорни проекти се обръщам към архивите на ATG Design, като моят професионален съвет е сивото да бъде предпочитан за основен цвят в по-светлите му нюанси, докато жълтото, особено така наситено и свежо, да се използва най-вече за акценти – в мебелите, декорацията или леки намигвания в цялостния дизайн.
За по-смелите жълтото може да има и по-широко приложение и може да се разгърне като акцент на водещата стена в интериора, например като в този случай, където наблюдаваме инверсия и сивото минава като по-активен участник в мебелите, текстила и декорацията.
Като почитател на отличителните белези за всеки народ, вярвам, че е важно да се отличат местните характеристики и актуална ситуация за маркиране на тенденции в предпочитанията към конкретни влияния и принципи. В този ред на мисли за мен бе удоволствие за втора година поред да се включа в процеса на дефиниране на локален тренд за цвят на годината за България посредством специална работилница, организирана от Оргахим и събираща на едно място представители на различни фирми, свързани с екстериор и интериор.
Изборът на БежаВю е интересна препратка към символите на нашата връзка с корена, с нашата основа. Напомняйки подсъзнателно за глина, топли пясъци и земя, цветът носи спокойствие и смирение, като същевременно може да се тълкува и като устойчива база, върху която да разгърнем своя потенциал. В интериора това би могло да се интерпретира чрез комбинациите на цвета – от една страна с природни елементи като дърво, вълна, памук, коноп, които да ни заземят, или от друга страна с мрамор, злато и мед, които да подчертаят нашия отличителен характер.
Любим трик, който гали окото, е срещата между студения мрамор и топлото дърво чрез бежовото. Изборът на млечен мрамор с отличителни жилки и тъмно дърво за стенна облицовка или подова настилка се съчетава много приятно с БежаВю – както в мебелите, така и като цвят на стените. Според характера, концепцията и бюджета на целия интериор можем да наклоним везните дори само чрез избора на БежаВю да присъства като боя или елегантни тапети с естествени нишки.
БежаВю – ключ за създаване на пространство
Като светъл цвят, БежаВю може да „отваря“ пространствата, като оптично ги разширява. Най-добър вариант за приложение би било да се предпочете бежовия нюанс върху водеща стена в помещението и да се комбинира с огледала или други гладки повърхности като гланцирани плотове или мрамор например. Важно е да съблюдавате откъде влиза дневна светлина и я използвате максимално, за да я отрази бежовия цвят и разпространи в цялото пространство.
Тоновете на бежово са успокояващи и балансиращи, подходящи за всички стаи в дома. Може да разчупите неговата водеща роля чрез избор на по-млечни или по-кафяви вариации.
Надяваме се с предложените съвети и примери да сме построили добра отправна точка за приложението на Цвета на 2021 г. в дома ви. Следете ни в Инстаграм за още вдъхновение – @atg-design.
Прочетете още от Ивета Попова:
- Как да създадем младежка спалня с индивидуален почерк
- Как да превърнем спалнята си в стилно убежище
- Мигновено впечатление от първата крачка
- Съвременният дом: трансформацията задължителна!
- Кухнята разкрива нотки от характера. Кой е твоят стил?