Обичайна ситуация –детето повишава температура и родителите изпадат в паника, тъпчат го с всевъзможни лекарства за да „пресекат” болестта. При ниска или умерена температура това не само не е необходимо, но и вреди на оздравяването.
Повишената температура е естествена, полезна реакция на организма при инфекция. Високата температура отключва каскада от имунологични процеси, които целят защита на организма. При повишение на температурата се ускорява в пъти скоростта на биохимичните процеси, което гарантира добра работа на всички защитни системи.
Затова е престъпление спрямо здравето на детето да се дават лекарства при ниска температура само защото родителите се притесняват. А и децата в повечето случаи толкова добре понасят температурата, че дори не им личи. Ниска е температурата до 38 градуса, умерено повишена до 39, а висока над 39 градуса.
Ще се изненадате как и без лекарства температурата спада, после пак се качва и така няколко дни докато детето оздравее. Но и детето е човек, ако температурата е висока или е съпроводена с главоболие, силна отпадналост, трябва да му се помогне с лекарства. А колкото до страхът от температурен гърч, трябва да се знае, че само 2% от децата имат такава склонност. И че гърч може да се получи дори при ниска температура, защото причината не е само в температурата а и от токсичните продукти, които се отделят при инфекцията. Има някои елементарни мерки, които подобряват състоянието на болното и улесняват спадането на температурата.
Най-важното е да се приемат много течности, предимно вода. Не тъпчете детето с храна, ако няма апетит, но да пие е задължително! Така се осигурява адекватна среда за жизнените процеси и се предпазва тялото от обезводняване, каквото е налице при температура. Освен водата добре действат чаят от липа и малинови листа, смъкват температурата. И разбира се, всички любими течности (без газирани напитки).
Частичното охлаждане с мокри кърпи и чорапки с вода и оцет на различни части на тялото имат несигурен ефект. По-добре при висока температура да се обвие телцето на детето за 1-2 минути с мокър чаршаф напоен с вода около 36-37 градуса, но в никакъв случай с ледено студен! Или да се потопи горещото дете във ваничка (или душ) с вода със същата температура. Дете с много висока температура, но с ледени крайници не трябва да се охлажда. Първо трябва да се разтрият ледените крайници със сух масаж за да порозовее кожата, така кръвта излиза на повърхността и лесно се охлажда. Горещото дете се държи леко облечено, за да се охлажда, а когато го тресе се завива.
Не прекалявайте с лекарствата. При много висока температура се използват парацетамол, ибупрофен и метамизол с различни търговски наименования.
Аспирин не се дава на деца!
Ако детето е алергично към тях или имат странични действия, тогава на помощ идва „нежната” терапия –хомеопатични средства и Шуслерови соли.
Хомеопатичните средства се употребяват при конкретни оплаквания, зависи дали детето е зачервено, дали го тресе, начина на покачване на температурата и т.н. Затова внимателно прочетете показанията за къответното лекарство и изберете подходящото за случая.
Използват се бриониа алба, ферум фосфорикум, рус токсикодендрон, беладона, арсеникум албум, аконит, гелсемиум, баптисиа тинкториа.
- 3 златни правила при грипна епидемия
- 7 ефективни стъпки за предпазване от грип
- Изпитани природни рецепти при болно гърло