Сякаш свикнахме с хлебарките и мравките, но те вече си имат компания. Забравените дървеници също нахлуват по домовете ни. И се чудим защо някои деца са с постоянна хрема, обриви, кашлица… Алергията към хлебарки и други насекоми все по-често се доказва при тестовете, но те носят и други беди. Минавайки по канализацията, по бани, тоалетни и кухни, те пренасят повече от 40 вида зарази, включително салмонела, дизентерия, хепатит А.
Хлебарките са всеядни (любими са им захар, скорбяла и мазнина), но похапват дори от лепилото на тапетите и вестници. Но най-важното е, че те никога не напускат къщата доброволно. Затова, ако искате да се отървете от гадинките, трябва да положите много усилия и то не кампанийно, а ежедневно. Ако живеете в блок, локалните мерки в жилището ви не са достатъчни. Трябва да се напръскат с отрова мазетата и всички апартаменти, в противен случай дори да унищожите вашите хлебарки, след няколко дни ще дойдат тези от съседите.
Говорим си за...
Хигиената в жилището трябва да е перфектна, да не се оставят неизмити чинии, остатъци от храна, неизхвърлени кофи с боклук, хляба и всички хранителни продукти да са плътно увити в хартия или найлон така, че да не привличат насекомите. Почиствайте редовно пространствата зад печката (обичат топлото), хладилника, фурните (изкипялата мазнина е пиршество за хлебарките), тостера (не забравяйте за трохите вътре). Запечатайте всички пукнатини в мазилката, особено около мивката и банята, за да ограничите достъпа на хлебарки до дома ви. В борбата с тях без химия няма да мине. Най-сигурният начин е да потърсите специализираните фирми за пръскане по домовете. Тяхната помощ ще бъде наистина ефикасна, ако се напръска цялата сграда.
Хлебарките не са единственият досадник вкъщи. Който е имал мравки знае, че няма лесно отърваване от тях. И те разнасят стомашно-чревни болести. Домашните мравки са от вида фараонови. Дори няколко „фараонки“ да ви дойдат на гости, те бързо се размножават и превземат жилището и храната ви. За да ги премахнете, мерките са същите, както при хлебарките. Ако къщата ви е чиста и без храна на показ, добре уплътнена, те бързо ще я разлюбят. Но първо трябва да се напръска със спрей против мравки, който се продава по аптеките и магазините. Намерете пътя на мравките и на него поставете миризми, които ги отблъскват – терпентин, листа от домати, джоджен, магданоз.
Бълхите са скокливи насекоми, които трудно се забелязват, още по-трудно се ловят. Те пренасят чумни бактерии и предизвикват алергии. За наличието им се досещаме от малките черни точки (изпражненията на бълхите) по спалното бельо и по характерните ухапвания по кожата – малки червени петънца с център в средата. Пренасят се основно от животни, затова децата често се връщат „разкрасени“ след гости на село. Домашните любимци също носят бълхи вкъщи, пренесени от уличните животни.
С бълхите борбата е още по-тежка. Всички дрехи и спално бельо трябва да се изперат при висока температура. Кучето трябва редовно да се проверява след разходка и да се вземат превантивни мерки – специална каишка против бълхи и др. по препоръка на ветеринаря. Една бълха снася над 1000 яйца под килимите, в процепите и на други места, затова важна част от борбата с тях е щателно почистване на къщата. След това се прилагат средства против бълхи от аптеките.
Дървениците са нощни насекоми, които се хранят с кръвта на човека и другите топлокръвни, като най-активни са при изгрев слънце. Грешно е да се смята, че мръсотията привлича дървениците в дома, за разлика от другите насекоми. Привлича ги топлината на човешкото тяло и въглеродния диоксид, който издишаме, но въпреки това почистването заедно с пръскането на препарати е добра мярка в борбата срещу тях. Не е доказано, че предизвикват болести, но алергии със сигурност.
Още от д-р Павлина Андреева:
- Защо детето ми се поти прекомерно?
- Летните вируси са в стихията си: как да предпазите детето
- С деца на море: 5-те най-чести родителски грешки
- Защо децата боледуват и през лятото?
- Жегата е враг на бъбреците. Как да ги спасим?
- Чудото сребърна вода, която помага при много заболявания
- Храните, които се превръщат в отрова през лятото
- (Не)известни факти за кърлежите
- Как тялото ни сигнализира, че му липсва витамин Д