Салмонелата придоби популярност през последните дни, когато стана ясно, че е внесено заразено пилешко месо. Не е необходимо да се изпада в паника, когато сме информирани за болестта можем лесно да я разпознаем, да се предпазим и да се лекуваме.
Салмонелата е инфекциозно заболяване, причинителите от тази група са над 1000 вида бактерии. В много случаи протича леко и остава неразпозната, бъркайки се с вирусна чревна инфекция например. Годишно в страната ни са регистрирани около 500 случая.
Бактериите са доста устойчиви, във вода могат да преживеят до 3 месеца, а в месо до година! Развиват се в температурен диапазон 10-40 градуса. Температура над 75 градуса ги унищожава. Което означава, че при варене, печене и замразяване загиват. Салмонелите живеят в храносмилателната система на животните. За да се зарази, човек трябва да погълне милиони бактерии. Болестта е най-опасна за бебета и бременни жени.
Заразяването става чрез консумацията на заразени храни с недобра термична обработка, основно от животински произход- месо, птици, риба, яйца, мляко и млечни продукти. Водата също е източник на зараза –басейни, водоеми. Салмонелата е устойчива и може да се пренесе чрез ръце, предмети, прибори, съдове до които се е докосвал болен човек или са заразени от друг източник, мухи и гризачи например. Домашните любимци също боледуват и пренасят инфекцията.
Оплакванията започват от 6 до 12 часа, максимум до 3 дни след заразяването. Салмонелата поразява тънкото черво, където се отделят токсини причиняващи диария, температура, повръщане, болки в корема. Изхожданията са многократни /5-10/, от кашави до воднисти, понякога с кръв и слуз. Интоксикацията и дехидратацията настъпват бързо, особено при малките деца. Понякога салмонелата може да протече и с грипоподобни форми, към описаните признаци се прибавят и болки в гърлото и мускулни болки.
Има и заразени хора без признаци на болест, т.нар. здрави заразоносители. Те разпространяват заразата без да боледуват. Хората, които се хранят и живеят здравословно имат добра имунна защита и по-рядко боледуват от салмонела, както и от други болести.
Усложненията са редки, но сериозни. Дехидратацията /обезводняването/ може да е много тежко и да доведе до хиповолемичен шок. При септичните форми могат да настъпят и органни увреждания –менингит, перикардит, пневмония и др.
Говорим си за...
Какви мерки трябва да се вземат за да не се заразим?
Консумирайте животински продукти преминали през санитарен контрол. За информация - 2% от домашните кокоши яйца, макар и пресни са заразени със салмонела. Затова на малките деца се предлагат твърдо сварени.
Избягвайте сурови или полусурови животински продукти. При съмнение най-добрата защита е варенето и доброто изпичане на порции /цялото пиле може да остане леко сурово в средата/.
Съхранявайте продуктите в хладилник. Изрядна лична хигиена, миене на ръцете с топла вода и сапун преди хранене. При хранене навън избягвайте продукти с яйца /кремове, майонеза, палачинки/ както и недоопечено месо.
При съмнение потърсете медицинска помощ. Салмонелата лесно се доказва чрез фекална проба във всяка лаборатория.