Пролетта дойде с нейните прелести и с… кърлежите. Трябва ли да изпадаме в паника, когато кърлеж се забие в тялото ни? Как да се предпазим? Митовете са много, а причината за тях е една: не се познават много факти за кръвосмучещите гадинки.
Кърлежите се впиват в човек или животно, напълват се с кръв и линеят една година под листо. След като огладнеят отново стават активни и цикълът се повтаря.
Болестите от кърлеж не се предават при самото ухапване, а при повръщане. Повръщането става, когато той види зор – при натискане и намазване с разни мазила и разтвори при опит за отстраняване. По повърхността на кърлежа са разположени дихателни отвори и когато те се запушат, той повръща и предава инфекцията.
Не всички кърлежи за опасни, заразени са около 25% от тях. Те могат да предадат заразата, ако са престояли в тялото повече от 24 часа.
Изследването на антитела веднага след ухапване не е удачно, те се образуват на по-късен етап, най-рано след 21-вия ден. Изследването на самия кърлеж също е безпредметно, той може да е заразен, но да не е предал заразата. След ухапване възрастните трябва да приемат еднократно профилактично 2 таблетки доксициклин, а децата – цефуроксим.
Кърлежите предават няколко болести (самите те не боледуват, само са преносители): Марсилска треска, ку-треска, кримска-конго хеморагична треска, но най-коварна е лаймската болест, защото тя може да се прояви месеци и години след ухапването, когато вече сте забравили за инцидента. Затова записвайте датата на ухапване!
Винаги след разходка сред природата оглеждайте тялото си и това на децата. Обърнете внимание на предпочитаните от кърлежите места – окосмената част на главата, слабините, под мишниците, корема, под гърдите. Когато кърлежът се забележи рано, отстраняването става лесно, с тънка пинсета се захваща близо до кожата и се изважда. Не го мажете, не го въртете, не чоплете, така той ще повърне и ще ви зарази.
Пръскането на тревните площи с препарати невинаги е ефикасно, след дъжд препаратът се отмива.
Най-застрашени са децата, поради ниският си ръст кърлежите лесно ги атакуват от храстите и листата. Затова ги обличайте с дълги ръкави и крачоли мушнати в чорапките, за да е предпазено тялото им. В аптеките се продават репеленти, с които се пръскат кожата и дрехите на децата с цел предпазване от облазване.
След ухапване от кърлеж се следи за появата на обрив, зачервяване на мястото на ухапване, увеличени лимфни възли. Температурата се следи месец, ако тя се повиши – обърнете се към лекар.
Прочетете още от д-р Павлина Андреева:
- Подценявани причини за детското затлъстяване
- Първа помощ при кашлица: неправилното лечение може да я влоши
- Пролетта идва, да прецакаме алергиите!
- Имунитет след COVID-19: не само антителата са важни
- Как да разберем дали се нуждаем от антибиотик?