Докато оставаме в София, за да работим, отскачаме до Пловдив, за да отдъхнем и разнообразим, и избираме Южното Черноморие, за да се насладим на морето, един друг град остава някак настрана.
Варна може и да е често пренебрегвана, но тук не е моментът, в който да изреждам нейните качества и причини да я обичаме – като родена там, все пак съм пристрастна.
Дори обаче да не биете път до морската ни столица, ще я познаете по хората, израснали там, които сигурно са и около вас – понякога шумни и ентусиазирани, друг път умълчани и въздържани, но макар да идват от ветровития Североизток, са винаги с топли и творчески настроени сърца.
Ако и около вас има такъв човек, от личен опит ви съветвам да не му казвате следните няколко неща. На първия път може и да ги пропуснат покрай ушите си, но ако имате късмета да сте поредния човек, от когото ги чуват, може да бъдете пратени на…другия край на България например.
„Не говориш като варненка/варненец“
„Ние сме от далеко и говорим меко“, казват уж хората от морето – но това не означава, че задължително всички там мьекат. На пръв поглед, може и да се сметне за комплимент, че говориш по-„правилно“ от очакваното (и още по-голяма похвала, ако умело превключваш и се стараеш да се вписваш), но всъщност разкрива, че някой слага под общ знаменател всички твои съграждани – и то под неособено ласкаеш общ знаменател, предвид това колко противоположно твърдо обичайно звучат хората на Запад и Северозапад у нас.
„Много често си ходиш у дома“
Повечето варненци, които познавам, ходят до Варна два или три пъти в годината – за Великден, през лятото и по Коледа. Ако случайно вече не си студент и се връщаш до родния град през месец, може на околните да им се струва странно – но е леко дразнещ намекът, че си будала, незрял или все още живеещ в миналото. Всъщност няма от какво да чувстваш неудобство! Вероятно споделяш силна връзка със семейството и хората, с които си израснал, и стига да ти се прекосява цялата страна, за да видиш роднини и приятели, няма нищо по-хубаво от това да имате повече моменти за споделяне. Дори е препоръчително и доказано здравословно – убедете се тук.
„Бургас е по-хубав от Варна“
Вечното дерби между двата най-големи морски града през последните години сякаш е поутихнало. Все повече варненци споделят колко харесват Бургас и дори чистосърдечно признават, че е по-развит. Но дори наистина да знаете, че нещо у южния съперник е по-добро, просто не го казвайте пред варненец.
Макар и това да са основните неща, събрани в черния списък за шест години живот извън Варна, със сигурност има и още. Ако искате да споделите своите, пишете на имейла, посочен в профила ми, или на edna@netinfo.bg за възможност да ги видите публикувани тук!
Прочетете още:
- Кажи ми коя зодия си, за да ти кажа кое красиво място в България трябва да посетиш това лято
- 5 романтични места в България, идеални за дълъг уикенд с любимия човек
- Шест места в България с тайнствени легенди за любовта
- 5 енергийни места, които да посетите в България
- Вълшебните места в България, които сбъдват желания и лекуват
- Шест места в България с тайнствени легенди за любовта
- 5 места в България, за които не сте предполагали, че съществуват