54 романа. Почти 200 кратки истории. 350 милиона продадени копия. Над 100 награди. И десетки адаптации в киното и телевизията. Това е Стивън Кинг, кралят на хоръра.
Почти невъзможно е филмовите адаптации на творбите на големия Кинг да покрият високите очаквания, които поставят пред тях милиони фенове и стотици критици, тръпнещи в очакване и наточили ножовете си още преди тяхното излизане. „Тъмната кула“ от тази година е най-пресният и точен пример за това.
"Тъмната кула" - когато геният на Стивън Кинг срещне красотата на киното
Някои адаптации обаче са се представили достатъчно добре в критическо и комерсиално отношение, за да заслужат място в колективната памет на световната попкултура. В чест на доминацията на „То“ по киносалоните в цял свят, нека разгледаме пет от най-добрите от тях!
5. ‘Carrie’/„Кери“
През вече далечната 1974 година Стивън Кинг публикува първия си роман – „Кери“ – и страховитата история бързо е адаптирана на големия екран, още през ’76-та година. Главната героиня е жестоко подигравана от съучениците си, тормозена е от налудничавата си майка, която е християнска фундаменталистка, и в крайна сметка открива, че може да използва телекинетичната си дарба, за да си отмъсти на всички.
Резултатът е кървав и типично стилен филм на Брайън Де Палма, номинирани за „Оскар“ представяния в главните роли и точна адаптация на романа на Стивън Кинг. Недостойният за споменаване римейк от 2013 година не може да се сравнява с оригинала откъм художествени качества или ужасяваща визия.
4. ‘Misery’/„Мизъри“
За съжаление или пък за щастие, историите на Стивън Кинг за беснеещи жени с психични разстройства не се изчерпват дотук, нито пък силните им и въздействащи филмови адаптации. „Мизъри“ на Роб Райнър от 1990 година разказва за налудничава фенка, която взима в плен любимия си писател, след като той е убил един от любимите ѝ фикционални персонажи.
Страховитото превъплъщение на Кати Бейтс в главната роля заслужено ѝ носи „Оскар“, а клаустрофобичната атмосфера, постигната от режисьора, е масово хвалена от критиците. Остава ни да се надяваме, че никой фен на „Игра на тронове“ няма да вземе за пример главната героиня в случай, че Джордж Р.Р. Мартин реши да убие Тирион Ланистър във „Ветровете на зимата“.
3. ‘The Green Mile’/„Зелената миля“
Особени повествователни похвати и разтеглен разказ може да са отказали някои читатели от книгата „Зелената миля“, но подобни критики не могат да бъдат отправени към разтърсващата ѝ филмова адаптация от 1999 година. Фантастичната драма на режисьора Франк Дарабонт предоставя на звездния си актьорски състав предостатъчно възможности за изява и те се възползват в пълна сила.
Том Ханкс е номиниран за „Оскар“ за главна мъжка роля, но покойният Майкъл Кларк Дънкан е този, който превзема зрителското съзнание с харизматичното си и прочувствено представяне, за което също е номиниран, макар и за поддържаща роля. Малка ирония на съдбата е, че Дънкан получава ролята най-вече заради препоръка от страна на Брус Уилис, с когото работят година по-рано върху „Армагедон“, а не заради изключително прослушване или друг актьорски подвиг.
2. ‘The Shining’/„Сиянието“
Промени в оригиналния сюжет са накарали Стивън Кинг да намрази прочутата адаптация на романа си „Сиянието“ от легендарния режисьор Стенли Кубрик през 1980 година. Филмът обаче е абсолютна класика в жанра си с представяне на Джак Никълсън в главната роля, което е толкова емблематично, че до голяма степен определя имиджа на прочутия актьор.
Кубрик на свой ред не остава по-назад и обрисува в митичния хотел „Overlook“ кошмарни картини на пропадане в клаустрофобията, лудостта и паранормалното. Кадрите с малките ужасяващи близначки Грейди в коридора на въпросния хотел, както и с налудничавото лице на Никълсън, оповестяващ ‘Here’s Johnny!’ през разцепена врата, са станали неизменна част от световната културна памет.
1. ‘The Shawshank Redemption’/„Изкуплението Шоушенк“
...Но надали има по-популярна и обичана адаптация на роман на Стивън Кинг от „Изкуплението Шоушенк“. Парадоксалното е, че в действието няма никакъв паранормален или хорър елемент. Жанрово филмът може да бъде определен като затворническа драма, но поуките от него не подлежат на никаква класификация и са категорично общочовешки.
Самият Стивън Кинг е заявявал, че това е най-добрата адаптация на негова творба дори само заради писмата и непосредствените отзиви от фенове, които са заявявали пред него, че този филм е променил живота им. Актьорът в главната роля Тим Робинс нееднокартно е заявявал същото, което е напълно достатъчно, за да осигури на „Изкуплението Шоушенк“ челното място в тази скромна класация.
А сега, както би казал героят на Морган Фрийман във филма: Get busy livin’ and get busy watchin’ Stephen King adaptations.