Най-добрите филмови адаптации по романи на Стивън Кинг

стивън кинг
Снимка: Getty

54 романа. Почти 200 кратки истории. 350 милиона продадени копия. Над 100 награди. И десетки адаптации в киното и телевизията. Това е Стивън Кинг, кралят на хоръра.

Почти невъзможно е филмовите адаптации на творбите на големия Кинг да покрият високите очаквания, които поставят пред тях милиони фенове и стотици критици, тръпнещи в очакване и наточили ножовете си още преди тяхното излизане. „Тъмната кула“ от тази година е най-пресният и точен пример за това.

"Тъмната кула" - когато геният на Стивън Кинг срещне красотата на киното

Някои адаптации обаче са се представили достатъчно добре в критическо и комерсиално отношение, за да заслужат място в колективната памет на световната попкултура. В чест на доминацията на „То“ по киносалоните в цял свят, нека разгледаме пет от най-добрите от тях!

5. ‘Carrie’/„Кери“
През вече далечната 1974 година Стивън Кинг публикува първия си роман – „Кери“ – и страховитата история бързо е адаптирана на големия екран, още през ’76-та година. Главната героиня е жестоко подигравана от съучениците си, тормозена е от налудничавата си майка, която е християнска фундаменталистка, и в крайна сметка открива, че може да използва телекинетичната си дарба, за да си отмъсти на всички.

Резултатът е кървав и типично стилен филм на Брайън Де Палма, номинирани за „Оскар“ представяния в главните роли и точна адаптация на романа на Стивън Кинг. Недостойният за споменаване римейк от 2013 година не може да се сравнява с оригинала откъм художествени качества или ужасяваща визия.

4. ‘Misery’/„Мизъри“
За съжаление или пък за щастие, историите на Стивън Кинг за беснеещи жени с психични разстройства не се изчерпват дотук, нито пък силните им и въздействащи филмови адаптации. „Мизъри“ на Роб Райнър от 1990 година разказва за налудничава фенка, която взима в плен любимия си писател, след като той е убил един от любимите ѝ фикционални персонажи.

стивън кинг
Снимка: Getty

Страховитото превъплъщение на Кати Бейтс в главната роля заслужено ѝ носи „Оскар“, а клаустрофобичната атмосфера, постигната от режисьора, е масово хвалена от критиците. Остава ни да се надяваме, че никой фен на „Игра на тронове“ няма да вземе за пример главната героиня в случай, че Джордж Р.Р. Мартин реши да убие Тирион Ланистър във „Ветровете на зимата“.

3. ‘The Green Mile’/„Зелената миля“
Особени повествователни похвати и разтеглен разказ може да са отказали някои читатели от книгата „Зелената миля“, но подобни критики не могат да бъдат отправени към разтърсващата ѝ филмова адаптация от 1999 година. Фантастичната драма на режисьора Франк Дарабонт предоставя на звездния си актьорски състав предостатъчно възможности за изява и те се възползват в пълна сила.

Том Ханкс е номиниран за „Оскар“ за главна мъжка роля, но покойният Майкъл Кларк Дънкан е този, който превзема зрителското съзнание с харизматичното си и прочувствено представяне, за което също е номиниран, макар и за поддържаща роля. Малка ирония на съдбата е, че Дънкан получава ролята най-вече заради препоръка от страна на Брус Уилис, с когото работят година по-рано върху „Армагедон“, а не заради изключително прослушване или друг актьорски подвиг.

стивън кинг
Снимка: Getty

2. ‘The Shining’/„Сиянието“
Промени в оригиналния сюжет са накарали Стивън Кинг да намрази прочутата адаптация на романа си „Сиянието“ от легендарния режисьор Стенли Кубрик през 1980 година. Филмът обаче е абсолютна класика в жанра си с представяне на Джак Никълсън в главната роля, което е толкова емблематично, че до голяма степен определя имиджа на прочутия актьор.

Кубрик на свой ред не остава по-назад и обрисува в митичния хотел „Overlook“ кошмарни картини на пропадане в клаустрофобията, лудостта и паранормалното. Кадрите с малките ужасяващи близначки Грейди в коридора на въпросния хотел, както и с налудничавото лице на Никълсън, оповестяващ ‘Here’s Johnny!’ през разцепена врата, са станали неизменна част от световната културна памет.

1. ‘The Shawshank Redemption’/„Изкуплението Шоушенк“
...Но надали има по-популярна и обичана адаптация на роман на Стивън Кинг от „Изкуплението Шоушенк“. Парадоксалното е, че в действието няма никакъв паранормален или хорър елемент. Жанрово филмът може да бъде определен като затворническа драма, но поуките от него не подлежат на никаква класификация и са категорично общочовешки.

Самият Стивън Кинг е заявявал, че това е най-добрата адаптация на негова творба дори само заради писмата и непосредствените отзиви от фенове, които са заявявали пред него, че този филм е променил живота им. Актьорът в главната роля Тим Робинс нееднокартно е заявявал същото, което е напълно достатъчно, за да осигури на „Изкуплението Шоушенк“ челното място в тази скромна класация.

А сега, както би казал героят на Морган Фрийман във филма: Get busy livin’ and get busy watchin’ Stephen King adaptations.  

Хороскоп за деня

12 дни до магията
12 дни до магията 12 дни до магията
Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти