За хремата става въпрос, голямата досадница, която докопва децата ни всяка зима и ги тормози чак до пролетта. Сигурно затова в чужбина не ѝ обръщат внимание и чакат да дойде топлото, за да видят чисти детските нослета. У нас положението е сериозно - сестрата в детската градина маркира веднага на входа течащия нос и детето се връща у дома. Колко ли милиона болнични се изплащат за сополи?
Хремата си има и верни, подкрепящи я „приятели“. Студът и променливото време намаляват локалната защита на лигавицата на дихателната система и тя става добра почва за развитие на вируси и бактерии. Верен помощник на хремата са и детските колективи, многото деца в детските градини и училища лесно си прехвърлят заразата едно на друго. Страхът на родителите от настинки също влошава положението и улеснява разпространението на хремата. Децата не се закаляват, навличат се с много дрехи, изпотяват се и лесно настиват. Стаите не се проветряват редовно, за да са чисти от вируси, малките спят на много топло, а сухият въздух запушва още повече нослетата, уврежда нежната детска лигавица и в нея лесно се размножават вирусите.
Острата хрема е вирусно заболяване и е много заразна. Най-тежко протича при кърмачетата. Те не могат да дишат от запушеното носле, спят лошо, стават капризни, не се хранят. Поради анатомични особености (къса и широка евстахиева тръба) инфекцията лесно прониква към ушите, което означава безсънни нощи и силен плач от болка. Затова хремата трябва да се лекува, за да не настъпят усложнения и да се облекчи състоянието на детето. Но това е много трудна задача, каквото и да правим трябва известно време за да се справи организмът с инфекцията.
Първо трябва да се осигурят комфортни условия за хремавото дете. За да диша добре, въздухът трябва да е чист и влажен. Проветрявайте често и поддържайте температура на стаята около 22 градуса, през нощта задължително по-ниска. Ако носът на бебето е много запушен, направете инхалация с хипертоничен разтвор. При липса на инхалатор пуснете горещия душ в банята, докато вътре стане пара. Постойте с детето десетина минути да диша от парата и секретите ще започнат да изтичат, нослето ще се отпуши. Може да закупите вакуумна помпа за прахосмукачка или такава, с която секретите се чистят с уста.
С капките за нос не трябва да се злоупотребява, те могат да увредят нежната носна лигавица на детето. Най-безвредно е промивката с физиологичен разтвор, удобен е под формата на спрей. Има и физиологичен разтвор под формата на гел, a като се намаже нослето отвътре, детето диша цяла нощ спокойно. В първите два-три дни, когато хремата е обилна и водниста, се използват капки за отпушване - най-често ксилометазолин при деца над 3 години, коларгол или адреналин за бебетата. Антибиотични капки се прилагат след петия ден при нужда, когато се подозира наслагване на бактериална инфекция.
Въпреки старателното лечение, ефектът не винаги е задоволителен. Изтормозените родители често използват нетрадиционни методи за лечение, които са безопасни и имат добър ефект. Доста деца добре се повлияват от хомеопатичните капки и спрей против хрема, а по-големите могат да използват и таблетки за смучене, които успешно отпушват носа.
Народната медицина също има свои средства. Захаросан мед колкото грахово зърно се поставя в ноздрата, от топлината той се разтапя и облива цялата лигавица. Разреден пчелен клей, намазан в носа, действа лечебно и отпушващо. Някои поставят в носа сок от лук или чесън, но при деца не се препоръчва, методът е изключително болезнен. Ефикасна е и следната рецепта: 1 ч.л. мед се смесва с 2 ч.л. сок от цвекло и се накапва по 3-4 капки няколко пъти дневно. Каквото и лечение да приложите, острата хрема минава за около 7 дни. Без лечение за седмица.
Прочетете още от д-р Павлина Андреева:
- Как да познаем грипа и как да го лекуваме?
- Бъркането в носа може да доведе и до пневмония
- 6 храни от коледната трапеза, които могат да развалят празника на детето
- Грешки, които родителите допускат при боледуване на детето
- Не само лекарствата свалят високата температура