Един призрак броди из родителския свят, разваля настроението и разбива мечти и планове. За зеления сопол става въпрос. Само да се покаже от детското носле и учителките в детските градини изпадат в транс сякаш в групата има прокажен, и звънят на пожар на родителите. Те мигом изпадат в немилост от шефа си, защото взимат болничен за това чудо невиждано (само в България, никъде по света не се впечатляват толкова). И се започва лечение със знайни и незнайни лекарства и добавки, само и само за да спре това чудо. До следващия път, когато ще бъде още по-трудно, защото може и да сте увредили лигавицата на носа от многото капки.
Носната лигавица е първата защитна бариера (локален имунитет), която ни пази от вируси, бактерии, алергени, прах, мръсен въздух. Когато те нахлуят в носа, лигавицата произвежда секрет (сопол), чрез който да изхвърли нашествениците, а с кихането този процес става още по-ефективен. Секретът мени своята консистенция и цвят с течение на времето. В острата фаза обикновено е бистър и доста течен, а през следващите дни се сгъстява и става белезникав, жълт или зелен.
За да защитят организма, левкоцити нахлуват в носната лигавица и променят цвета на секрета. На това се дължи промененият цвят, той може да е резултат от насложена бактериална инфекция, но също и само на естествения ход на инфекцията. Няма научни доказателства за връзката между зеления сопол и тежестта на инфекцията. Жълтият и зеленият цвят НЕ означават, че непременно има бактериална инфекция. Само по цвета на сопола не се изгражда лечението.
Значение има общото състояние на детето, температура, кашлица, продължителност на оплакванията и т.н. При тези, които страдат месеци от постоянна хрема, трябва да се уточни причината за хроничния ринит - алергия, синузит при по-големите, трета сливица, крива носна преграда, увреждане от носни капки и т.н.
Какво се прави при зелен сопол? „Учителката каза, че трябва да се направи носен секрет“ е „любимата“ фраза на всеки педиатър. Изследването на носен секрет, освен в случаите със съпътстващи болести като тежки отити например, често е безпредметно. Защото няма стерилни носове - особено при децата, посещаващи ясли и градини, а и често изолираният причинител не е виновник за страданията.
Дори да се започне лечение с антибиотик според антибиограмата и състоянието се подобри, след десетина дни сагата се повтаря. При хронични хреми се прави консултация с УНГ специалист за изясняване на причината, най-често в ранната детска възраст виновници са възпалена трета сливица и алергия, както и увредена лигавица от многото капки за нос. Лекува се причината, а детският организъм се подпомага с имуномодулатори, средства, укрепващи лигавицата на носа, противоалергични и т.н. В тази възраст имунната система е неукрепнала, децата ни не са закалени и често боледуват от хреми. Така съзрява имунитетът, а в дългосрочен план това е полезно за организма.
Трябва дебело да се подчертае, че детето е заразно, когато хремата е в острата си фаза с бистър секрет, кихане, отпадналост, температура. Само в България се връщат здрави деца от градините единствено защото се е подал зелен сопол от носа. В сегашната обстановка с Ковид повишената бдителност е оправдана, но в нормални времена не би трябвало на зеления сопол да се гледа като на фатално заболяване. Всъщност за някои майки е фатално, често са принудени да напуснат работата си поради многото болнични.
Прочетете още от д-р Павлина Андреева:
- Ковид, грип или друг вирус: как да познаем от какво боледува детето и с какво да го лекуваме?
- Коронавирусът при децата: НЕ им давайте антибиотик и бъдете нащрек за тези симптоми
- Как да свалим високата температура с малко лекарства?
- Как да изберем истинска храна за децата си?
- Хранителни разстройства при тийнейджърите: къде грешат родителите?
- Как да победим хремата без лекарства: трикове от специалист
- Грешките, които допускаме при храненето на детето
- 10 особености на новородените, които ги правят уникални
- Неканените „гости“, които разболяват децата