Рим. Жега, тълпи от народ, задръствания, мръсен въздух…и нашенци с тримесечно бебе си правят селфита на фона на руините. Горкото мрънка на силното слънце и с горещия памперс, но явно суетата е по-силна от всичко. Нормално ли е да се пътешества с толкова малко дете? Спорен е въпросът от каква възраст е удачно да мъкнем децата с нас навсякъде, зависи от самото дете и от нагласата на родителите.
Положителната страна на пътуванията от ранна възраст е, че децата се каляват, свикват с промените и по-лесно се адаптират когато пораснат. Те стават по- приспособими, по-рядко зависят от външни влияния, техният характер е „трениран“ от новите предизвикателства. Обикновено не са капризни, динамиката и новостите за тях са нещо обичайно. Макар и нищо да не разбират, промените дразнят сетивата и нервната им система се равива добре. Но не разчитайте само на тази прекрасна страна на пътешествията, пътуването с малко дете може да ви създаде и огромни неприятности.
Пътуванията, особено по-далечните, са сериозно изпитание за някои деца, особено за най-малките. Те обичат режима, рутината, познатата обстановка. В ранната възраст имунната система е неукрепнала и всеки вирус или друга инфекция лесно ги атакува. Малко са изключенията, които са ударили джакпот от генетичната лотария и са здрави където и да са. Та представете си самолет със 150 човека на борда, и бебето в затворено помещение за няколко часа. Поне десетина от пътниците ръсят някаква зараза…Представете си и че вие сте в този самолет и някакво бебе ви реве на главата и пръска „аромати“ от физиологични си нужди /повръщане и др/. Коректно ли е да притеснявате околните в самолета и в хотела? И пътуването в кола нарушава комфорта на бебето, климатици или претопляне, завои, повръщане…
Специално внимание трябва да се обърне на феномена без логично обяснение бебе на плажа. Бебешката кожа е много нежна и малките деца не трябва да се излагат на слънце. Децата много лесно се претоплят, знае се, че на морския бряг активността на слънцето е двойно по-голяма. Плажът е забранена зона за бебета до 1 годишна възраст, до 3 много внимателно, само на сянка.
Децата трудно се поддават на контрол, падат, нараняват се, боледуват. Другата причина, за да обмислите дали да пътувате с малко дете, е липсата на адекватна медицинска помощ. Особено ако сте в планината или на друго отдалечено място. Дори и да намерите такава, лекарят не познава детето ви и лечението няма да е както от неговия си педиатър. Когато сте в чужбина, обикновено имате медицинска затраховка. Но явно положението не е така перфектно, както изглежда, щом масово лекувам деца по Вайбър. Да не говорим за опасностите на екзотичните места - непознати болести, различна храна, ухапвания от животни и насекоми, които не сме виждали по нашите земи.
Идеята на екскурзията и почивката е родителите да релаксират, да се разнообразят, детето да подиша чист въздух. Първото /почивката/ е почти изключено с малко дете, а колкото до второто, ако за една седмица се става здрав…Но има рационално решение, и то се нарича баба! Родителите отдъхват, бебето при баба. Всички са доволни и щастливи. Нали това е целта?
Прочетете още:
- За лимоните и другите грешки, които допускаме, когато детето настине
- Как да разграничим фалшивата болка от истинската при децата
- Добра новина за любителите на семки: полезни са за здравето
- Как сами улесняваме грипа и вирусите
- 7 заблуди за грипа, в които да спрем да вярваме