Често след приятни емоции край басейни и морета децата ни сюрпризират със силни болки в ушите. Възрастните също не са пощадени, особено тези с отслабен имунитет при хронични заболявания, като диабет например.
Заболяването на ушите след престой във вода е известно като отит на плувеца. Самата вода не е виновна. Когато е чиста, тя се изпарява и не създава проблеми. Виновниците са други...
В замърсената вода има безброй микрооргонизми, които могат да причинят инфекция. Попадайки в ухото, те намират идеална среда за развитие - топлина и влага. А те са любими и на гъбичките. Няколко часа след като мръсната вода е попаднала в ухото, започва сърбеж, дразнене, заглъхване на ухото и болка. Това са признаци на възпаление на външния слухов проход, или отит на плувеца. Най-опасни са застоялите води в басейни, езера. В морето водата е в постоянно движение, обновява се и се самопочиства, така опасността намалява.
Хлорът и другите дезинфектанти увреждат кожата и намаляват нейния локален имунитет. Възможно е и да причинят микролезии, които улесняват проникването на микроорганизми и последващо възпаление.
Възрастта е друг предразполагащ фактор. Най-уязвими са децата. От една страна те трудно се контролират (опитайте се да извадите детето от водата), от друга - тяхната имунна система е незряла, кожата е много нежна и уязвима. Често страдат от атопичен дерматит и други алергични болести, които допълнително улесняват инфектирането на ушния канал.
Колкото и странно да звучи, почистването на ушната кал благоприятства навлизане на инфекция в ушния канал. Ушната кал има защитна функция, тя пази ухото от замърсяване и инфектиране. В този смисъл е полезна, затова специалистите препоръчват тя да не се чисти с клечки за уши, а само с мека кърпичка отвън, само видимата част на ушната кал. При честото почистване, особено ако то е агресивно, ушният канал се наранява и става податлив на инфекции. А самата ушна кал се набутва още по-навътре с клечката.
Когато неприятностите с ушите започнат, обикновено се правят опити за почистване на ухото. Клечки за уши, фиби и какви ли не предмети влизат в употреба, само и само да намалее заглъхването и сърбежът. Слуховият канал е нежен и твърдите предмети могат да го увредят, инфекцията прониква още по-дълбоко.
При неприятности с ушите след къпане във водни басейни, не се самолекувайте. Обърнете се към лекар, който ще предпише локално лечение с кремове или капки, съобразно вида на възпалението. Използват се антибиотични, кортикостероидни или противогъбични средства. При силни болки се прилагат болкоуспокояващи капки локално, както и ибупрофен или парацетамол през устата.
Още от д-р Андреева:
- Замърсеният въздух влияе и върху умствените способности на децата
-
Как да повлияем на вкуса на детето (така че да няма потребност от нездравословни храни)
-
Не лишавайте децата от сладолед
-
С малко дете на море - рисковете са повече отколкото ползите
-
Как да намалим изпотяването
-
Дами, как е щитовидната ви жлеза?