Купувате лекарство или хранителна добавка от аптеката, вадите от кутийката листовка, дълга колкото магистрала Тракия, и желанието за информация изчезва безвъзвратно. Пиете лекарството както и когато се сетите, но ефект няма. То и при правилно приложение може да няма ефект, но честа причина за „бездействието“ на медикамента е неправилното приемане. Защото всяко лекарство/добавка си има своя специфика на действие и се резорбира в определена среда.
Първият въпрос е на гладно или след храна се пие даденото лекарство. Дори лекарят да е споменал, прочетете листовката, защото това е изключително важно. Някои медикаменти не се резорбират в организма, смесвайки се с храната, други действат, само ако се приемат с храна. Повечето хора под „на гладно“ разбират „пиеш хапчето и започваш да се храниш“. Това означава заедно с храната, защото лекарството веднага се смесва с нея. „На гладно“ означава 30-40 минути преди хранене, тоест на празен стомах. Това време дава възможност на таблетката да освободи лечебната субстанция и да се резорбира от стомашната или чревната лигавица.
Указанието за приемане след храна е при лекарства, които дразнят стомашната лигавица и предизвикват гадене. В тези случаи лекарството се приема веднага след хранене, а не след известно време, когато стомахът може вече да е празен (зависи от вида на храната в него).
Говорим си за...
Понякога и видът на храната е от значение при приемането на лекарства. Известна е ролята на грейпфрута при приемането на лекарства за сърдечно-съдови заболявания, някои не се приемат с мляко, други като мастноразтворимите витамини (А, Е, Д) се усвояват по-добре с храна, богата на мазнини и т.н.
Доста „хлъзгав“ е съветът лекарството да се приема с достатъчно вода. Иначе идеята е ясна, във водата лекарството се разтваря и активните субстанции се освобождават, а някои стават активни именно във водна среда. Но с колко и с каква вода? За „достатъчно“ се разбира 70-100 мл за децата и 100-150 мл за възрастните. Ако е повече, няма лошо. Лекарствата не се приемат с минерална вода, някои соли могат да взаимодействат с медикамента. Предпочитайте чешмяна или филтрирана вода със стайна температура. Ако изрично не е спомената температурата на водата.
Груба грешка е чупенето на лекарствата на половинки или четвъртинки. И то не само защото „изветряват“. Някои лекарства се резорбират само в червата и за целта са обвити в специални капсули или филми. С нарушаване на целостта им стомашните сокове унищожават лекарството и то не действа. Освен това е възможно неравномерно разпределение на активната субстанция в таблетката и в едната част дозата да е различна от другата. Има и таблетки, за които това не важи, те имат точно означено място къде могат да се разделят.
За да действат антибиотиците за деца, най-важното е правилното им разреждане с точното количество вода, в противен случай дозата е недостатъчна или е завишена.
Някои лекарства са несъвместими, не могат да се вземат по едно и също време. Това обикновено се случва когато различни лекари изписват различни рецепти и с тях човек отива в аптеката. Решението е само едно –консултирайте се с фармацевта.
Още от автора:
- 6 мита за кърменето, които трябва да забравите
- Не е за вярване, но има и такива алергии
- Детето скърца със зъби? Не е това, което си мислите
- За лимоните и другите грешки, които допускаме, когато детето настине
- Как да разграничим фалшивата болка от истинската при децата