Времето се затопли, кърлежите изпълзяха от леговищата си и станаха истинска напаст, особено за децата. Поради ниският си ръст и вроденото любопитство да се навират навсякъде те стават лесна плячка на тези паразити от храстите, тревите, както и от животните. Не всяко ухапване обаче означава, че детето ще се разболее от някоя болест. Заразени са около 25-30% от кърлежите.
За да предадат заразата те трябва да са престояли в тялото поне 48 часа, затова бързото отстраняване е изключително важно. Кърлежите могат да бъдат изследвани в лаборатория след изваждането им, но това не дава окончателна диагноза. Изследването може да е неточно при неправилно съхранен кърлеж, а положителният резултат не означава, че човекът непременно е заразен. Точната диагноза се поставя при изследване за антитела за лаймска болест, но не веднага, а след 21-30 дни от ухапването.
Най-важното е кърлежът да се отстрани правилно. Не го мажете с нищо, при задушаване той повръща и така заразата се прехвърля в човека по-лесно. Не го въртете, с пинсета се захваща близо до кожата и се издърпва. Притежателите на кучета знаят добре как става това, ако не може да се справите потърсете медицинска помощ.
Как да се предпазим от ухапване?
- Не позволявайте на децата да се търкалят по тревата, особено по места, където се знае, че има кърлежи.
- При разходка в тревисти и гористи местности облечете децата подходящо: дълги ръкави и крачоли, завързани накрая или вмъкнати в чорапите, за да не влизат паразитите под дрехите; бели чорапи и светли дрехи , за да се забелязват лесно кърлежите.
- След разходка в тревиста местност дрехите се изпират, а детето щателно се преглежда, включително скалпа и всички гънки.
- Домашното куче трябва да се почиства редовно от паразити, но винаги с ръкавици.
- За по-голяма сигурност могат да се използват продаваните в аптеките репеленти – препарати, с които се намазва кожата на детето и се отблъскват паразитите.
- Най- често кърлежите пренасят лаймска болест, доста по-рядко марсилска треска, ку-треска и кримска конго-хеморагична треска.
Лаймската болест се проявява от 3 до 30 дни след ухапване от кърлеж, но в някои случаи след месеци и години. През първият стадий се наблюдават кожни промени. На мястото на ухапване се появява зачервяване тип “биволско око”- постоянна нарастващо, по-светло в средата. Болният усеща парене, сърбеж, болка, има грипиподобни оплаквания. Вторият стадий настъпва след около два месеца и засяга различни органи и системи. Увреждане на нервната система се наблюдава в 40% от случаите –менингити ,неврити.
Най-често децата страдат от периферна пареза на лицевия нерв – при усмихване устата се изкривява, едното око трудно се затваря. Наблюдават се също сърдечни увреждания, хепатити, очни заболявания, но те са по-редки. Третият стадий настъпва в около 10% от заболелите след три месеца до две и повече години с усложнения в засегнатите органи. Често се развива артрит на големите стави. Лечението е с антибиотици. Заболяването не се предава от човек на човек.
Още от автора:
- Вълшебните свойства на тиквата
- Спешни мерки: Как да се погрижим за настинката на детето у дома
- Как тялото ни сигнализира, че му липсва витамин Д
- Опасни ли са увеличените лимфни възли при децата
- Какво (не) знаем за грипа при децата
- Първи стъпки при вирусна инфекция