Пролетта скоро ще настъпи и една надежда избуява в родителската душа: край на хремите и на настинките, и най-вече на досадната кашлица. Да, ама не. Учителката звъни да си приберете отрочето, „че се съдра да кашля“. Кошмарът на родителите продължава и през пролетта, кашлицата е упорита и трае дълго време. Опитваме какво ли не, от медикаменти до бабини рецепти, но тя не иска да си ходи. Истината е ,че няма болест за един ден, необходимо е време организмът да се справи с болестите и кашлицата. Как да помогнем на детето?
Първо трябва да се установи защо кашля детето. Най-честите причини са хрема, трета сливица, възпалено гърло и трахея, алергия и по-рядко бронхит, бронхиолит, астма и пневмония. Ако не се лекува основната причина, каквито и сиропи да се дават, ефектът ще е нулев. Затова, когато детето кашля упорито и дълго време, трябва да се прегледа от педиатър, който да установи точната причина. Не се лекува кашлицата, а причината за нея.
Рекламите за лекарства против кашлица трябва да се забранят, те са заблуждаващи. Няма магическо средство, което да става за всякакъв вид кашлица, тя може да е от хрема, но и от пневмония. И се лекува с различни средства.
На кърмачетата обикновено не се дават сиропи за кашлица, ползите са много по-малки от вредите. При по-големите деца принципът е следният: сухата, дразнеща, лаеща кашлица трябва да се успокои, а при влажната да се подпомогне отхрачването. Във вторият случай обаче, ако се прекали с муколитиците (втечняващи средства), можем да „удавим” детето в секрети, които така или иначе са обилни. Често са необходими само прием на повече течности, за да се втечнят секретите и да се изхвърлят по-лесно. Най-подходящи за сухата кашлица са овлажняването на лигавиците с инхалации с физиологичен разтвор и подходящи средства, които успокояват кашлицата. При ларингит с лаеща кашлица се прилагат инхалации с кортикостероид.
Колкото и да е странно, късната вечеря и течностите преди лягане влошават кашлицата. Около 40 % от малките деца имат гастроезофагиален рефлукс изразен в различен степен. Техните стомахчета са като шише без тапа, стомашното съдържимо лесно излиза и се връща към хранопровода и трахеята. когато са легнали. Стомашният сок дразни лигавицата на гърлото и трахеята и децата кашлят. Избягват се и соковете, пържените храни, които допълнително дразнят стомаха и влошават рефлукса. Последното хранене и пиене трябва да е поне 2-3 часа преди лягане.
Най-голямата грешка е да оставим кашлящото дете да спи в много топла стая. Да, обстановката трябва да е комфортна, но високата температура над 22 градуса в стаята изсушава въздуха. Което дразни още повече и без това възпалената лигавица на дихателната система. Оптималната температура за спане е около 19 градуса, като не се забравя честото проветряване. Грешка е овлажняването на въздуха чрез сушене на пране върху отоплителните уреди. Препаратът за пране се изпарява и дразни още повече кашлящите.
Ненужното и неподходящо лечение влошава положението. Кашлицата не е измислена, за да ни дразни. Тя е естествен защитен механизъм за изхвърляне на попадналите в дихателната система вируси, бактерии, вредни вещества, частици от мръсния въздух. Ако кашлицата е епизодична, за кратко време и не пречи на съня и общото състояние на детето, не е необходимо да го тъпчем с безброй лекарства. Просто трябва да я оставим да си свърши работата.