Източните начини за постигане на душевна хармония, крепко здраве и добра форма стават все по-популярни. От масажи и медитация до акупунктура и ароматерапия. Древният начин на хранене по аюрведа позволява да избирате храните според формата на тялото.
Интересът към храненето, както за превантивни, така и за терапевтични цели също се покачва, включително повлияването от хранителните практики на по-здравите народи по целия свят. По-конкретно, отново се забелязва мания по аюрведичната диета. Съществуваща от хиляди години, аюрведичната диета се основава на принципите на аюрведическата медицина. Фокусът е върху балансирането на различни енергии в тялото за постигане на по-добра синергия и подобряване на здравето на тялото и ума.
Защо структурата на тялото има значение?
Типът на тялото определя водещите принципи на хранене. Според аюрведа има пет елемента, които изграждат Вселената: ваю (въздух), джала (вода), акаша (пространство, етер), теджа (огън) и притхви (земя). Прието е, че тези елементи образуват три различни доши или телесни типове, които се отнасят до енергията, която циркулира в тялото. Въпреки че всички хора поддържат характеристики на трите доши, едната обикновено е доминираща:
Вата (пространство и въздух): вата контролира основните телесни функции, включително ума, дишането, кръвообращението и храносмилането. Хората с тази доша обикновено са слаби и енергични. Когато са извън баланс, те могат да изпитат проблеми с храносмилането, умората, загубата на тегло, безсънието или безпокойството.
Пита (огън и вода): тази доша контролира метаболизма, хормоните и храносмилането. Хората с пита доша често имат средно телосложение. Ако са извън баланс, те може да се борят с високо кръвно налягане, сърдечни заболявания, възпаления или храносмилателни проблеми.
Кафа (вода и земя): тази доша контролира имунитета, мускулния растеж и силата. Хората с кафа доша обикновено имат по-набита структура. Ако са извън баланс, те може да изпитват проблеми с контрола на теглото, задържането на течности, диабета, депресията, алергиите или здравето на белите дробове.
Вашата доша определя кои храни трябва да ядете и кои да избягвате. Според аюрведическата практика, след като сте в баланс съвсем естествено ще желаете храни, които са най-полезни за поддържане на доброто ви състояние.
С какво да се храните при вашия тип на тялото?
Аюрведичната диета също така определя шест основни вкуса с ясно изразени полезни ефекти: сладък, кисел, солен, остър, горчив и стипчив. Включването на всички шест в ежедневните хранения се насърчава, така че постоянно да се чувстваме сити и удовлетворени. Според аюрведа редовното ядене само на няколко от тези вкуса може да предизвика желание за нездравословна храна или да изкара тялото от равновесие. Консумирането на остър, горчив и стипчив вкус помага за противодействие на сладкото, киселото и соленото.
Хората, които са вата доминантни, трябва да сведат до минимум студените и сурови храни и твърде многото кофеин. Вместо това те трябва да предпочитат топлите ястия, които са по-доминиращи в сладки, солени и кисели вкусове. Сладките храни като пълнозърнестите продукти, нишестените зеленчуци и меда имат успокояващ ефект върху тялото. Солените храни, включително трапезната сол и осолената риба, засилват апетита. А киселото, което се намира в цитрусовите плодове, горските плодове и маринованите храни, подпомага храносмилането.
Хората с пита доша трябва да намалят горещите и пикантни храни и да избягват алкохолни напитки и ферментирали храни. Вместо това те трябва да се съсредоточат върху сладките, горчивите и стипчивите храни. Горчивите храни, включително зеленолистни зеленчуци, броколи и целина, помагат за детоксикацията. А стипчивите храни като леща, боб, зелени ябълки и нар помагат да се балансира питата.
Хората с кафа доша трябва да ограничават солените или тежки храни, както и млечните продукти. Вместо това те трябва да дадат приоритет на острия, горчивия и стипчивия вкус. Острият, намиращ се в храни като чушки, чесън, лук, горчица и джинджифил, помага за изчистване на синусите и насърчава изпотяването.
Може ли аюрведичната диета да доведе до отслабване?
Говорим си за...
Въпреки че са публикувани едва броени проучвания за резултатите от аюрведичната диета, има няколко известни ползи. В едно малко проучване, което комбинира диетата с други практики, базирани на аюрведа, начин на живот, включително йога и управление на стреса, участниците осредняват загуба на тегло от 13 килограма за деветмесечен период.
Като цяло диетата акцентира върху пълнозърнестите и свежда до минимум преработените храни, повишава приема на витамини, минерали, фибри и антиоксиданти и така може да помогне за поддържане на теглото. Само преминаването от преработени към пълнозърнести храни без намаляване на приема на калории води до увеличаване на изгарянето на калории след хранене с близо 50%.
Аюрведичната диета включва също много билки и подправки. Освен че са богати източници на антиоксиданти, някои естествени подправки действат като пребиотици, които подхранват полезните бактерии в червата, свързани с противовъзпалителните процеси, имунитета и положителното настроение. Билките и подправките също помагат за повишаване на ситостта. А някои като джинджифил и люти чушки са известни с това, че ускоряват метаболизма.
Аюрведа и съзнателното хранене
Аюрведа насърчава съзнателното хранене, което може да доведе до естествено консумиране на по-малко калории, като същевременно се чувствате по-удовлетворени. Също така подкрепя други здравословни навици като прекарване на време сред природата, пълноценен сън и почивка, физическа активност и повече смях. Доказано е, че смехът понижава стресовите хормони, включително кортизола. Излишъкът от кортизол е свързан с увеличаване на мазнините в корема и отслабен имунитет.
Този текст е само кратък преглед на аюрведичната диета. Консултацията с регистриран диетолог, обучен в практиката, би предоставила много по-задълбочени и конкретни препоръки. Може да научите повече като разгледате готварски книги, които включват запознаване с принципите на диетата, както и вкусни рецепти.
Още от автора:
- 7 фитнес тренда за 2020 година, с които трябва да се запознаете
- Как да се храним срещу целулит?
- Тенденции в храненето за 2020 година
- Енергизиращи и имуностимулиращи смутита за силен старт на деня (6 вълшебни рецепти)