Есента е в разгара си, чакаме сняг, празници, ваканции и…грип. Независимо как се казва поредният грип, той е най-тежко протичащата вирусна инфекция на дихателните пътища. Буквално преведен, грип означава сграбчвам, и си отговаря на името.
Заболяването започва внезапно (за разлика от другите вирусни инфекции), в рамките на няколко часа температурата се покачва значително, състоянието се влошава - главоболие, болки по цялото тяло, втрисане, силна отпадналост, суха кашлица, гърлобол.
Затова родителите са притеснени за здравето на децата си и търсят отговор на въпроси, свързани с грипа:
Имат ли имунитет преболедувалите деца?
След всяко вирусно заболяване за известно време организмът е невъзприемчив към същия причинител, защото си е изработил антитела. При някои болести като варицела и заушка имунитетът е за цял живот и преболедувалото дете никога повече няма да се разболее. С грипа положението не е така, имунитетът е нетраен и продължава само няколко месеца. През това време детето няма да се разболее от грип, но от останалите вируси не е защитено.
Да се имунизират ли децата?
Добре е да се имунизират всички деца от рисковите групи – често боледуващите и с усложнения, с хронични заболявания като диабет, астма, бъбречни, сърдечни, посещаващи детски колективи. При тях се очаква по-тежко протичане и усложнения и трябва да се вземат мерки. В момента на пазара има 2 вида ваксини, те съдържат повърхностни антигени и се понасят леко. И не, човек не може да се разболее от ваксината, тя не съдържа живи вируси.
Как да предпазим децата от грип с лекарства?
По аптеките има стотици хранителни добавки, обещаващи чудеса, но истината е, вълшебното хапче не съществува. Използват се прополис, ехинацея, имуноглюкани, билки като котешки нокът, черен бъз, хомеопатия, рибено масло, а от лекарствата - изопринозин, ремантадин, рибомунил… Здраво, закалено дете, което рядко боледува, не се нуждае от добавки.
Как се лекува грип?
Първо трябва да се установи наличието на грип с тест, има такива и за домашно ползване. При положителен тест веднага се започва лечение с тамифлу или реленца. Те предотвратяват разпространението на грипния вирус в организма.
На кои храни да се наблегне, за да не се разболеем?
Първи помощници са антиоксидантите - витамини, микроелементи като цинк, магнезий, селен. Те спокойно могат да се набавят от храната при пълноценно хранене. За да е такова, премахнете лакомствата, те убиват апетита за полезните храни и детето никога няма да посегне към ябълката, ако наблизо има шоколад или сладкиш. За нещастие на бабите трябва изрично да се спомене, че пълните деца са по-застрашени от грип и боледуват по-тежко. Излишната мастна тъкан произвежда елементи на възпалението (цитокини) и имунната система се изтощава при справянето си с тях. Здравословно хранене означава включване в менюто на всички полезни вещества (въглехидрати, белтъчини, мазнини) в разумни количества - пълнозърнест хляб, плодове и зеленчуци, прясно месо и риба, яйца, мляко и млечни продукти. Първенци в противогрипната класация са чесънът, лукът (всякакъв), лимоните, медът, а за родителите - и чаша червено вино.
Да спрем ли детето от детска градина?
Разумно решение по време на грипна епидемия. При възможност задръжте детето вкъщи за една-две седмици, докато отмине опасността. Ограничаването на контактите с много хора е най-добрата профилактична мярка. Добрата хигиена, проветряването, носене на маска на обществени места, дезинфекция на повърхности също трябва да се спазват. Ако детето е закалено, хранено правилно, спортува или се движи достатъчно вероятността да стане жертва на вирусите намалява значително.
Прочети още от д-р Андреева:
- Първи стъпки при вирусна инфекция
- 6 грешки при лечението на грип
- Как да предпазим децата от вируси и грип
- Защо противогрипните ваксини са важни за децата?