Както казват зевзеците, гладът е по-силен от тока! Хване ли те, колкото и да се дърпаш, не можеш лесно да се измъкнеш. Иначе гладът е основен инстинкт за оцеляване на човека. Това, че постоянно водим битка с него си е част от живота на (пре)задоволеното човечество. И понеже битката е неравна, вършим куп глупости, когато сме гладни.
Голяма грешка е да преговаряте с гладен човек, не можете да го спечелите за каузата си! Гладът е отрицателна емоция, „хормоните на щастието” са около нулата. Гладният човек е нервен, кисел, избухлив, раздразнителен. Неслучайно бизнес срещите се провеждат в ресторант след приятно хапване.
Храносмилателната система се нарича втори мозък, в нея също се произвеждат ендорфини, отговорни за доброто настроение. Семейните скандали, когато някой е гладен са неизбежни! Децата трудно контролират емоциите и е груба грешка да ги поучавате или да искате обяснения за грешни решения, ако са гладни.
Ако и двете страни са гладни, тогава положението излиза извън контрол. Семейните проблеми се решават най-добре на маса след приятно хапване. Ще се изненадате колко сговорчиви са и деца, и възрастни.
Пазаруването на гладен стомах ще ви докара големи беди. Очите на глада са голееееми, купувате каквото видите, дори храни, които не са ви любими, всичко ви се яде. Резултатът - необосновани финансови разходи и преяждане.
Пиенето на кафе на гладно може да доведе до сериозни проблеми при някои хора. Кафето стимулира производството на солна киселина, която е агресивна към стомашната лигавица и повишава киселинността на стомашния сок.
Кофеинът предизвиква релаксация на долния езофагиален сфинктер, което обуславя връщането на стомашно съдържимо към хранопровода.
Това води до гастроезофагиален рефлукс, чиито признаци са парене и болка зад гръдната кост, оригване, киселини, кашлица през нощта. Ако все пак навикът да се пие сутрин кафе на гладно надвие, нека да е поне с малко мляко.
Алкохол на гладно е сигурна гаранция за бързо напиване. Алкохолът бързо се разпространява в кръвта и причинява разширени кръвоносни съдове. Народната мъдрост за мезенето при пиенето не е случайна.
Лекарства на гладен стома също могат да причинят неприятности.
Най-много дразнят стомашната лигавица НСПВ (нестероидните противовъзпалителни) медикаменти – аспирин, ибупрофен и др.
Това правило не се отнася за всички лекарства, някои се усвояват по-добре на гладно, така, че четете листовките.
Още от д-р Андреева:
- Шарката, която трябваше да изчезне, но все още е около децата ни: диагноза морбили
- Нетрадиционните начини за сваляне на високата температура
- Опасните зимни болести при децата, освен вирусите
- 7 неверни твърдения за грипа
- 3 златни правила при грипна епидемия
- 5 грешки при лечението на грипа