Тежките зимни ястия, бедни на свежи плодове и зеленчуци в комбинация с по-малко движения и спорт през зимата, несъмнено натоварват храносмилателната ни система и няколкото килограма отгоре са почти задължителни за всички нас.
Обилните празнични трапези нарушават всякакъв хранителен ритъм, стресират стомаха и ни карат да се чувстваме тежки и лениви.
Разтоварващите дни и храни дават отдих на храносмилателния тракт, тонизират и ни зареждат с енергия. В комбинация с повече движение и спорт ще засилим обмяната на веществата и ще намалим теглото си. Попадащите в организма ни вещества, било то от вредни навици или неправилно хранене, водят до натрупване на токсини и отпадни вещества, които бъбреците и черният дроб трябва да преработят и изхвърлят. Ежедневно натоварени с тази важна за нашето тяло дейност, те имат нужда от детокс и почивка. С правилните храни и техники можем да им осигурим това.
Разтоварващ ден можем да практикуваме всяка седмица, избирайки си ден за това, веднъж месечно или както решим, с оглед начина и ритъма ни на живот. Храните, които ще консумираме с тази цел, е добре да бъдат според нашия вкус и предпочитания. Целта е да се чувстваме добре физически и психически, да бъде направен с желание и позитивна настройка за един положителен резултат. Само така ефектът от него ще бъде максимален.
Най-общоприетият принцип е в рамките на 24 часа да се консумират само плодове и течности. Детоксикиращия ден предполага режим на хранене, в който се ограничава или изобщо липсва прием на храна за сметка на много течности. Други разновидности са консумирането на храни с пречистващи качества – ябълки, цитруси, боровинки, малини, ананас, целина, броколи, цвекло, моркови, домати, чесън, джинджифил, семена, зърнени храни. Добре е да заложите на „живи” храни, по възможност необработени и в сурово състояние пресни продукти. Задължително е пиенето на много вода и билков чай.
Целта е разграждане и изчистване на токсините, засилване на метаболизма, енергията и жизнения тонус, свеж вид на кожата, подобряване работата на храносмилателната и сърдечно-съдовата система.
Задължителна е консултацията с лекар преди подобни хранителни промени, особено ако имате здравословни проблеми. Рязката промяна в хранителния режим – от обилно и безконтролно хранене до ден, в който пиете само вода или чайове, може да доведе до временни странични ефекти , като световъртежи, обща слабост, спад в енергийните нива, ниско кръвно налягане и ниска кръвна захар.
Обмислете внимателно своя разтоварващ ден както и храната, която ще консумирате. Важното е да се чувствате добре по време и след него. Залагайте на билковите чайове, пресни плодове или зеленчуци, под формата на смутита, фрешове, зеленчукови бульони, много вода... за ден забравете за кафето, алкохола, захарта, месото, мазнините, белия хляб, млечните продукти.
Движението и спортът са изключително важни. Чрез тях насищаме организма с кислород, междувременно предизвикваме потене, което както знаем е един от основните механизми за извеждане на токсините от тялото. В този смисъл може да включите в програмата си за детокс и сауната или парната баня. Освен че са перфектен начин за детоксикация, те освежават, хидратират имат противовъзпалително и болкоуспокояващо действие.
Още по темата:
-
Ако сме твърде заети: колко често да тренираме и каква физическа активност да изберем
-
Струва ли си да започна да спортувам, макар да съм над 40?
-
Хранителните добавки в помощ на здравословния начин на живот
-
Няколко лесни стъпки в помощ на диетата ви
-
Как да изберем правилната диета и правилния спорт за нас
-
Как да контролираме апетита (и да се чувстваме сити без да поглъщаме много калории)