“И нека спалнята да е уютна” - фраза, която колкото пъту чуя, толкова пъти ме кара да се усмихна. Чувствам се като пазител на голяма тайна, която обаче не се скъпя да споделям с всички - как на практика се създава уют.
В речника срещу думата “уют” пише: "чувство, предизвикано от приятна обстановка, удобство и задушевност", а в речника на интериорния дизайнер срещу уют стоят поне 20 различни начина за постигането му на практика. Ето някои от тях, за да стоплим зимните дни:
Добавяме топли, естествени текстури и материали
Дърво, лен, ратан, ракита, камък, вълна: всички те са материали, които излъчват топлина, така че ги включваме в интериора на всяка стая, която искаме да почувстваме уютна - дневна, спалня, детска стая.
Освен уют, естествените материали са и по-издръжливи, по-екологични и за предпочитане винаги, когато искаме дизайнът да издържи във времето и като материали, и като тенденция.
Избираме големи, дебели килими
Килимът не е отживелица, както се смята. Напротив, именно благодарение на качествените килими, изработени с вкус и подбрани според цветовата палитра на помещението, постигаме усещането за уют и визуалното завършване на всяка зона.
Нещо повече, благодарение на килимите можем наистина да усетим какво е уют - това е да станеш от леглото в зимна сутрин, но да усетиш с пръстите на краката си меката прегръдка на килимчето пред спалнята.
Подбираме внимателно осветлението
В интериорния дизайн осветлението има огромна роля. То може да въздигне и най-семплите мебели, но може и да помрачи най-изкусно избраното обзавеждане.
Когато говорим за уют, ключовата дума е “топла светлина”. Постигаме я не само като избираме такъв тип електрически крушки, но и като обръщаме специално внимание на абажури - от плат, от опушено стъкло или с медни отблясъци. Целта е всичко да разпръсква топла светлина, сякаш от огън в камина.
Вграденото приглушено осветление е също предпочитан от нас начин да нарисуваме светлинната картина на жилището. Използваме щедро в бани и антрета, както и в спални, където директната светлина трудно намира приложение.
Не забравяме акцентните цветове
Съвременните тенденции в интериора залагат на по-спокойни цветове, за разлика от ярките десени на 70-те, например, но и сега не изключваме цветовете напълно, напротив.
На фона на по-студените цветове на стените цветните акценти усилват излъчването си и ни позволяват само с няколко щрихи да допринесем за усещането за уют, от което всички имаме нужда през зимните месеци.
Топлите, уютни цветове имат място в дневната под формата на акцентни възглавнички или стенен панел, в спалнята като табла на леглото или килим и дори в банята, като цветен таван или мебел.
И нека не се сърдим на зимата, че е студена и мрачна. Както казва писателят Ерик Уайнър: “Без студ нямаше да има уют”.
Прочети още от Ивета Попова:
- Еволюция: как от помещение за слугини кухнята стана сърцето на дома
- Световните трендове в дизайна, които са тук, за да останат
- Многофамилна жилищна сграда като синоним на повишеното качество на живот в големия град
- Модерната баня – последни тенденции в дизайна
- Вдъхновение от природата и еко иновации – най-актуалното от света на дизайна
- Интериор на детска стая – предизвикателство или приключение?
- Бляскаво жилище – мисията възможна
- Кои са безценните дизайн елементи за луксозен хол