През януари и февруари е царството на вирусите, в това вече се убедиха повечето родители. Най-тежко протичащата вирусна инфекция безспорно е грипът. Той се различава от останалите вируси по внезапното си начало. При пълно здраве в рамките на час-два започват треска, висока температура, болки по цялото тяло, силно главоболие и отпадналост. Следват болки в гърлото, суха дразнеща кашлица, хрема. Как да помогнем на децата в тази тежка обстановка?
Най-важното е да предпазим детето от разболяване, доколкото е възможно. За противогрипни ваксини вече е късно. Основната предпазна мярка е да ограничим контактите с много хора. Ако имате възможност, спрете детето временно от детска ясла и градина – там инфекциите се предават много лесно. Не водете децата по молове, магазини, ресторанти, празненства и мероприятия на закрито. Проветрявайте често, поддържайте добра хигиена, осигурете здравословно хранене с плодове и зеленчуци, домашна прясна храна.
Няма магически лекарства, които да предпазват от грип, ползвайте само назначени от лекаря имуномодулатори и витамини. Свръхстимулацията на имунната система може да доведе до тежки последствия.
Запазете спокойствие, ако детето се разболее – това вече се е случвало и друг път и е отминавало, ще отмине и сега. Настройте се психически, че каквото и да правите, ще имате 3-7 неприятни дни с температура, хрема, кашлица, болки в гърлото. След острата фаза състоянието постепенно се подобрява и детето оздравява. За усложнения се мисли когато след пети-шести ден температурата не спада, кашлицата се задълбочава, има силна отпадналост. Всички лекарства, които давате (за температура, болка, против кашлица, капки за нос и т.н.) не лекуват детето, но допринасят за комфорта му, да се чувства по-добре.
Грипът си има специфично лечение с отличен резултат - озелтамивир на сироп и таблетки за всички възрасти. Затова при първи признаци направете тест от аптеката за грип и ако е положителен започнете веднага лечението.
Не давайте антибиотици при вирусни заболявания, каквито са повечето болести в детската възраст. Те действат само при бактериални инфекции. Ако лекарят се съмнява каква е инфекцията, назначава кръвни изследвания – тогава може да се приложи антибиотик при наличие на бактериална инфекция. При грип и други вирусни инфекции са ефикасни само противовирусните препарати, особено ако детето боледува често и трудно се справя само със симптоматични средства.
Температурата е защитна реакция на организма, тя задвижва каскада от имунологични процеси, които водят до оздравяване. Затова не прекалявайте с противотемпературни средства, особено ако детето се чувства сравнително добре. Осигурете комфортна температура на стаята (около 22 градуса, през нощта 19). За да не е сух въздухът, проветрявайте често. Предложете вкусна, витаминозна храна. Ако детето не се храни, не настоявайте, но да пие течности е задължително, за да не се обезводни от температурата.
Кога да заведем детето на лекар? Ако детето е малко бебе – веднага. При по-големите деца не е необходимо веднага да тичате към лекарския кабинет, особено ако положението е ясно – било е в контакт с болни и има същите оплаквания. Изчакайте два-три дни и ако има проблем, консултирайте се с лекар. Притеснителни са свирене на гърдите, учестено и затруднено дишане извън пристъпите на висока температура, неспирна кашлица, повръщане, което не се повлиява от обичайните средства, непоносимо главоболие, стенене и пъшкане при малките деца, болки в ушите.
Прочети още:
- 5 сериозни причини да намалим захарта в менюто на децата
- Как сами си влошаваме положението при настинки
- Ларингитната кашлица - кошмарът на родителите
- Как да разпознаем скарлатината
- Добра интимна хигиена - здраво дете
- Страхът от настинка разболява децата
- Не само вирусите са причина за хремата