По улиците вървят странни прегърбени същества, вперили поглед в телефона като маймуна в говорещ банан. Телефонната мания засяга всяка възраст, но децата не осъзнават, че този изтерзан огънат гръбначен стълб трябва да ги носи още много години. Младите хора в период на усилен растеж /10-16г./ са най-засегнати от изкривяване на гръбнака, но и малките деца не са пощадени. Учениците масово се оплакват от „старчески“ болежки - болки в гърба, схващания, изтръпване на крайници, главоболие. Гръбначният стълб е основата на тялото, той държи в правилна позиция не само костите и мускулите, но и вътрешните органи. От него излизат коренчета на нерви, фините разклонения на които достигат до всички органи и системи. Или казано просто: здрав гръбнак - здраво тяло.
Причините за промените в структурата и формата на гръбначния стълб са много. Обездвижването е най-често срещаната. Гръбнакът стои в правилна позиция като се поддържа от мускулен корсет. Когато мускулите са хипотрофирали от безкрайното висене пред мониторите, те не могат да изпълняват своята поддържаща функция и гръбначния стълб се изкривява. Учениците рядко спортуват или практикуват неподходящи спортове. Децата ни не само са обездвижени, но и стоят в неправилна поза. Погледнете само как наследникът ви лежи с таблет в леглото. Тежките раници са другата причина за изкривявания. Много млади дами се притесняват от бързо нарастващите гърди през пубертета и също се прегърбват, за да скрият прелестите си. Децата са все още с неукрепнала костно мускулна система и вредните привички се отразяват пагубно върху гръбнакa им. Много деца страдат от сколиоза или кифоза.
Специалистите лесно откриват аномалиите, но първата стъпка е наблюдението на родителите. Накарайте детето да застане голо до кръста с гръб към вас и обърнете внимание на следното:
На едно ниво ли са раменете?
Плешките /лопатките/ симетрични ли са или едната е по-издадена?
Извивките на талията еднакви ли са от двете страни?
Има ли гърбица?
Тазът нормално ли е разположен?
При проблем се обърнете към специалист. Ранните и леки форми на изкривяване лесно се коригират със сравнително прости методи като лечебна гимнастика, която първоначално се провежда в отделенията по физиотерапия, а след това и у дома.
Как да предпазим детето от деформации на гръбначния стълб? Следете за правилната стойка. Бюрото и столът трябва да съответстват на ръста на детето. Ограничете до минимум седенето пред електронните устройства, не повече от 1-2 часа дневно. И движение, разбира се. И то ежедневно. „Неделните“ спортисти са най-опасни - цяла седмица лежане и един ден як напън. Резултатът е травми и мускулна треска. Най-добрият спорт и за профилактика, и за лечение, е плуването, то развива най-добре мускулите около гръбначния стълб. Подходящи са и спортове с разтягане на мускулите като йога, спортна гимнастика, волейбол и др. За крехкия детски организъм не са подходящи спортове, които развиват предимно едната страна на тялото като тенис и бадминтон. Карането на колело дълго време също крие рискове при проблеми с гръбнака, гръбначният стълб се прегъва над кормилото, а седалката кара тялото да вибрира.
От години не можем да се преборим с тежките ученически раници. Те са най-опасни когато се носят с една ръка, особено по-големите ученички, които използват дамски чанти вместо раници. Най-подходящи са раниците на гърба, защото тежестта се разпределя равномерно. Раниците на колелца не са решение, тялото се усуква на една страна дърпайки тежестта.