Колкото и добре да отглеждате детето си, то все някога ще се разболее. И ако малкото не е от онези ангелчета, които безропотно правят всичко, което им кажете, ще видите голям зор с даването на лекарства.
В повечето случаи мисията става невъзможна ако трябва да се дадат прахчета, сиропи, таблетка, особено ако детето вече знае, че са с неприятен вкус. Е, тогава трябва да се приложат някои хитрости, за да прилъжем болното да си изпие лекарствата.
Не влизайте в обяснителен режим - сега трябва да ти дадем нещо, за да оздравееш, то е много сладко и т.н Многото обяснение будят подозрения и детето става мнително и страхливо. По-добра работа върши внезапното действие, докато още не се е усетило за какво става въпрос: "Я отваряй бързо уста!" И сипвате сиропчето.
Лекарството трябва да се дава от човек, към когото детето има уважение, респект. В противен случай ще има безкрайно глезене и кандърдисване.
Обикновено децата нямат проблем с приема на сладките сиропчета с плодов вкус (освен ако не обичат сладко), но даването на прахчета си е истинска изпитание. Те трябва да се смесят със сок, чай или компот и така да се предложат на детето. Използвайте течности, които детето употребява рядко, иначе има опасност да откаже да пие млякото например, защото е запомнило, че има неприятен вкус от лекарството. Имайте предвид, че някои прахчета стават много неприятни и горчиви, когато се дават с повече течности, четето упътването за количеството течност, с която се смесват.
Не давайте лекарства със сила, детето ще плаче, ще се дави и най-вероятно ще повърне лекарството.
Не разделяйте дозата на няколко по-малки порции, след първата повторение може и да няма. Дайте цялата доза накланяйки лъжичката, за да може бързо да се изсипе течността в устата му. Някои родители успешно използват дозиращата спринцовка от други лекарства, противотемпературни например.
Сложете до детето любимата му играчка и предложете първо на нея да дадете лекарството. След това го помолете да отвори устата и да каже „а-а-а”.
След успешното преглъщане на лекарството избършете устичката със сaлфетка, усмихнете се и го поздравете колко добре се е справило.
Всяко дете е различно и подходите към него също. С течение на времето ще откриете най-лесния. Но преди да дадете лекарството, внимателно прочетете инструкциите – кога се дава (преди, след храна, сутрин, вечер), с какво количество вода се разтваря антибиoтикът, как се съхранява лекарството, дали е в срок на годност, каква е дозата за съответната възраст.
Още от д-р Андреева:
-
Как да се възстановим бързо след грип
-
Как да се справим с вирусите
-
Храните, които ни пазят от настинки през зимата
-
7 неверни твърдения за грипа
-
Има ли наистина хормони в пилешкото месо
-
Неподходящите обувки могат да увредят цялата костна система на децата