Ако внимателно проучим състава на това, с което се храним и което пием, ще открием цялата Менделеева таблица с всичките ѝ полезни и вредни съставки. И докато ние възрастните сме тренирани от химизацията и някак си се справяме, то за децата проблемът е още по-важен. От качеството на живота в детска възраст зависи бъдещето на човека. Затова все повече родители обръщат голяма внимание на храната, която предлагат на децата си.
Вярно е, че няма хранителен продукт без нитрати, консерванти, подобрители и оцветители. Но тяхното количество може да се ограничи, като внимаваме какво даваме на децата си. Вече има магазини за био продукти, а във всички големи вериги магазини има щандове с тези храни.
Видите ли храна с този етикет, това означава, че продуктите са отгледани, съхранени, обработени и пакетирани без синтетични подобрители, пестициди и не са генномодифицирани. Животните, от които са взети био яйцата, млякото и месото, са хранени с естествени съставки, отгледани върху чиста почва, не са тъпкани с хормони и антибиотици. Известно е, че антибиотиците в малки количества създават резистентност /устойчивост/ и все по-често приетите при боледуване антибиотици ще са безсилни.
Много производители добавят думата "био" на етикетите си за примамка. Каквото и да пише, ако го няма знака на Европейския съюз за биопродукт /листо с бели звездички на зелен фон/, забравете за био храна. Наличието на този знак означава, че хранителният продукт постоянно се контролира. За бебетата търсете млека, пюрета и каши със същия знак. Ако купувате био продукти от пазара, проверете дали на сергията е обозначен сертификат за тези продукти.
Трябва да се знае, че в България истинските производители на екологични храни съвсем не са много – едва 0,5% от засетите площи са сертифицирани като екологично чисти. Понякога се заблуждаваме с продуктите от градината на баба. На село също се слагат торове, макар и естествени, и то без контрол.
Не се лъжете по външния вид. Напротив, естествените продукти са “по-скромни”, не са едри и надути и по-бързо се развалят. Био плодовете и зеленчуците са по-дребни и неугледни, пилетата без антибиотици и хормони са направо мършави в сравнение с напомпаните с хормони, истинското месо не е яркочервено (за да има свеж търговски вид се подправя с нитрати). Био сиренето не е така мазно както другото с палмово масло и сухо мляко. Био киселото мляко по-бързо се разваля и има възкисел вкус, а не сладникав. Най-много подобрители и консерванти има в колбасите, съставът им също е съмнителен, по-добре не прекалявайте с тях в детското меню.
Предпочитайте сезонните плодове и зеленчуци, за да сте сигурни в качествата им. Най-полезни са пресните плодове. Оставете цитрусовите плодове за есента и зимата, а през лятото наблегнете на дините, пъпешите, прасковите, гроздето, крушите, малините, къпините, боровинките. През зимата типично летните плодове не са най-подходящата храна, те идват от далече и претърпяват сериозна обработка, за да издържат на пътуването.
Не белете обвивките на био плодовете, така отнемате част от хранителната им стойност. Обвивката съдържа голям процент желязо и магнезий, а непосредствено под нея има най-много витамини. Ако обаче искате да се отървете от пестицидите при обикновените, обработени плодове, белете обвивките. Не прекалявайте с фрешовете, те са богати на фруктоза и бедни на фибри, които играят ролята на пребиотици /храна за пробиотиците/ в червата. При животните пестицидите „обичат” мазнината, затова отстранявайте кожата и тлъстината от пилето и рибата.
Избирайте внимателно плодовете и зеленчуците. Те не трябва да са прекалено меки, наранени, мухлясали или набръчкани. Това означава, че са престояли и голяма част от витамините и минералите са унищожени. Дали са узрели можете да се ориентирате и по миризмата им.
Прочетете още от д-р Андреева:
- Предизвикателството пътуване с малко дете
- Внимание! Плодовете и зеленчуците стават опасни при неправилна употреба
- Храните, които се превръщат в отрова през лятото
- Вреден ли е шоколадът за децата?