Когато говорим за хора едва ли има много области, в които можем да бъдем категорични за това дали има разлика в половите преференции. Това е нещо като да изследваме темата за това дали има мъжка и женска храна. Всичко е твърде индивидуално...Освен това е следствие от манталитета и културата, които несъмнено играят роля при формирането на вкусове и характери. А ако добавим и модите, които все повече определят това, което консумираме без да се замисляме дали на нас лично ни харесва, става още по-сложно. Все пак има много стереотипи по повод кое е мъжкото, кое женското вино и някои от тях съвсем не са далеч от истината.
Гледайки назад към миналото мъжете са консумирали вино, за да изразят свободата и независимостта си и да покажат в социокултурния контекст пренебрежението си към домашната работа.
В същото време, жените съвсем не са имали привилегията да консумират вино. Днес обаче нещата са драстично променени. Пиенето на вино дори е станало част от ежедневието ни. Освен това всеки, независимо от пола има еднакви възможности да му се наслаждава. Някои изследвания дори доказват, че в днешно време консумацията на вино при жените се е повишила седемкратно сравнено с тази при мъжете.
Можем с увереност да заявим, че жените предпочитат повече виното от силния пол, поради доста добри причини.
Независимо от стила му, виното е добра компания, а и е най-класната от всички алкохолни напитки. Наред с това има здравословни ползи, социално приемливо е, дори е насърчавано като питие и освен това е свързано с региона от който произхожда, и разказвайки историята си е повод за безкрайни разговори и дискусии.
Все пак можем да кажем, че всички изследвания до сега не могат да открият зависимост в вкусовете на половете към дадено вино. Има жени, които обожават малбек и каберне совиньон и мъже, които се наслаждават на десертни вина, пенливи и розета.
Независимо от предпочитанията, един от доказаните факти е, че жените са по-склонни да търсят информация за дадено вино и да вземат решения при покупката му. За тях противно на всякаква логика, освен естетическата, един от съществените параметри при избора е как изглежда етикета на виното, не толкова какво е съдържанието му. Колкото и да е повърхностно от винена гледна точка това като избор, все пак е факт, така че трябва да го вземем предивид, особено, ако сме производители.
Едно съвременно изследване на Нелсън показва, че каберне совиньон е педпочитаното вино в САЩ еднакво от мъже и от жени. От друга страна, има доста тези (като тази от специализиания Журнал за винена икономика), които все пак доказват, че има много разлики във вкусовите възприятия на мъжете и жените по отношение на сладост, соленост, горчивина, плодовост, но нито една от тях не е непосредствено свързана с виното, а просто със самите вкусови предпочитания.
Освен това жените се водят много повече от модите. За съжаление много прекрасни винени сортове страдат от преекспонираната мода на совиньон блан. А има толкова много, които са по-комплексни и интересни, например гръцкото асиртико, ризлинг, шардоне, вионие... Дори и локалните сандански мискет и димят биха отговорили на същите очаквания, само че дамите са твърде деформирани от масовите определения за хубаво бяло вино. А и пазарът не е благосклонен: предлаганото бяло вино е...предимно совиньон блан.
Важно е и в кой регион мъжете и жените са „закърмени“ с вино.
Ако идват от страни, в които тенденциозно се предпочита и произвежда предимно червено вино като България, САЩ, Австралия, Южна Африка и мъжете и жените са по-склонни да предпочитат червено пред бяло. Същото е валидно и за обратната взаимозависимост: и германците и германките посягат по-често към бялото например. Общо взето както при всичко в живота: предпочитаме това, което познаваме.
А трябва да бъдем по-любопитни и да откриваме постоянно нови вкусове.
Говорим си за...
Но за това трябва да търсим, да се събираме с винени приятели, да посещаваме винени курсове и... да пътуваме.
Виното освен това е и доста психологически елемент. Познавам много консервативни хора, които цял живот консумират същите храни и напитки. Просто им е уютно в комфортната им зона и не са любопитни да пробват нещо различно. Други са авантюристи. Трети са просто любопитни: опитват и пак се връщат към старото. Четвърти са с принципи: червено зимата, бяло: лятото. Пети държат напитката да е био, независимо от сорта и цвета. Това са тези, които или са прекалено осъзнати, или просто се влияят от социални тенденции и моди.
Но все пак има ли женско и мъжко вино? Без претенции за статистическа точност, базирано на собствения ми опит и общуването с много винени хора мога да заявя следното:
Жените предпочитат по леки, по-сладки и предимно бели вина.
Мъжете тенденционно уважават по-плътни, сурови и танинови, червени вина. Освен това при тях виното е въпрос на престиж: колкото по-скъпо и с добра репутация, толкова по-добре.
Мъжете стандартно обичат по-сурови вкусове и държат на произхода (марката и региона). Жените са склонни да експериментират, но като цяло обичат плодови, ароматни, цветисти, ефирни вина.
Но, ако влезем по-дълбоко в различните категории вино става ясно следното:
Пенливо вино:
Жените го предпочитат заради мехурчетата, които са синоним на елегантност, лекота и изискан вкус... Мъжете го пият, не поради тези приччини, а защото е скъпо и показва социално положение. Жените наистина обичат пенливи вина: независимо какви. Гъделичкащите балончета, леката сладост, както и елегантната чаша са определящи при избора. Така, че заявяваме: жените обичат пенливото.
Бяло вино:
Жените го обичат, заради лекотата и свежестта му. Мъжете му се възхищават, когато е отлежало (в бъчва или не), защото тогава има по-голяма дълбочина и комплексност. Но и обратното понякога е валидно. И въпреки, че статистиките показват една малка преднина на консумацията на бяло вино при жените, можем смело да заявим, че то се харесва и от мъже. Често обаче, те обичат по-леко ароматни сортове. За щастие светът разполага със стилове и вкусове, подходящи за всеки един от нас.
Розе:
Розето съвсем не е предпочитано само от жените. То е прекрасен вкусов компромис, когато не можем да решим в компания дали да е бяло и червено. Розето има доста качества, които са комбинация от предимствата и на двата: леки танини от червеното, горските плодове, а и киселинността и свежеста на белите. Все повече мъже посягат с удоволствие към розовите вина. А в България те са с прекрасни качества. Освен това няма нужда да „разбираме“ от розе, можем просто да му се наслаждаваме;
Червено вино:
Въпреки, че мъжете предпочитат по-често червеното, заради структурата, силата и репутацията му, има немалко жени, които оценяват и се наслаждават на този цвят вина. Все пак можем да кажем, че ако трябва да открием разлики при предпочитанията в тази категория, женското вино е мерло: плодово, свежо и обемно, а мъжкото: каберне совиньон: строго, плътно и с повече танини. По тази логика и имайки предвид сходните им вкусове, алтернатива за жените биха били божоле, мелник, пино ноар, а за мъжете: малбек, рубин, мавруд.
Десертно вино:
Тук и при двата пола огромна роля освен вкуса играе и здравословния аспект. Знаейки колко много калории има в чаша десертно вино, често и двата пола предпочитат парче торта например.
Натуралните и оранжевите вина продължават да бъдат много търсени: не само заради увеличеното самозъзнание за запазване на природата и връщането към корена и традициите, а и заради факта, че стилът е нестандартен и интересен и се харесва на все повече хора, независимо от пола.
И последно, на базата на всички разсъждения, наблюденя и изследвания, можем да кажем, че няма типично женско или типично мъжко вино. Интересът към дадено вино е изцяло въпрос на характера на консумиращия и неговия/нейния вкус. Въпреки това обаче дори и да не можем да открием съществени разлики във вкусовете, това не означава, че и двата пола имат същите дегустационни умения.
Единственият доказан факт е, че жените, особено във фертилната си фаза имат много по-добри дегустаторски качества и идентифицират много повече вкусове и аромати.
Все пак и двата пола могат да се насладят на дадено вино, независимо от сорта и цвета, когато то наистина е добро.
Още по темата: